Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Bitcoin
USD 8,720.05
Bitcoin Cash
USD 1,380.44
Ethereum
USD 690.90

Ethereum Casper Güncellemesi

 

Ethereum CASPER nedir?

Ethereum’un bir sonraki güncellemesinin adı aslında. Elbette sadece bir güncellemeden çok daha fazlasını getiyor. Bu güncellemenin yapılmasındaki ana nedenlerden birisi, ETH üretiminin gittikçe merkezileşmesi, Üretimin büyük bir kısmının sadece bir kaç firma tarafından yapılması. Vitalik Buterin, Ethereum ekibinin ve yatırımcıların bundan duymuş olduğu rahatsızlık aslında Ethereumu bu güncellemeyi yapmaya zorluyor. Bunun dışında sistemin ölçeklendirilememesi, POW algoritması yüzünden onay sürelerinin ve fee’lerin madencilerin elinde olması, elektirik tüketimi, Balinaların ani alım satımları ile fiyat’ının manipüle etmesi ile panik satışlara neden olması, gibi sebeblerde var tabiki.

Peki Casper buna kesin bir çözüm getiriyormu?

Bu sorunun cevabını vermek şu anda oldukça zor, hem kripto para sektörü hemde bu uygulanacak bu yöntem için kimsenin somut bir cevabı yok. POW algoritmasından POS algoritmasına geçmek düşünüldüğü kadar kolay değil ve mevcut altyapıya bunu uygulamak bazı zorlukları getiriyor. Hali hazırda bunu denemeleri yapmak için bir testnet ağı geliştirildi ve şu anda isteyen bu ağa dahil olup denemeleri yapabiliyor.

Casper Hard forku ne zaman?

Konstantinopol hard forkunun ne zaman yapılacağı henüz belli değil, 2018 yılı içerinde yapılacağını söylendi ama bununla ilgili henüz kesin bir bilgi yok. Bu Hard fork ile birlikte yeni bir koin çıkmayacaktır. Yeni bir coin olmamasının bir avantajı birde dez avantajı var bizler için.
Dezavantajı; Hard fork sayesinde yeni bir coin çıkmayacağı için bizler bedavaya yeni coin sahibi olamayacağız.
Avantajı, Segwit’de olduğu gibi topluluk’ta bölünmeler ve negatif yorumlar olmayacağı. segwit zamanınnı hatırlayanlar bu tip bölünmelerin nasıl sorunlar çıkardığını çok iyi hatırlayabilirler.

Bu güncelleme Ethereum’a değer kazandıracak mı diye soracak olurssanız bu sorunun cevabını sadece yatırım uzmanları verebilir. Benim öyle bir meziyetimiz olmadığı için bu konuda fikir beyan etmek istemiyorum. Elbette getirilen yenilikler bu ethereum için elbette bir değer taşıyor.

Not: Bizans, Konstantinopol Ethereum ekibinin Bizanas sevgisinden veya Osmanlı sevgisinden dolayı değil, Kriptografi biliminin Bizans ve Yunanca yazılmış şifreli metninlere dayanmasından dolayıdır.

Casper’ın getireceği yenilikler,
Pyton programlama diline adepte edilmesi,
POW algoritmasından POS algoritmasıne geçiş,
%51 saldırısının zorlaştırımlası,
Madenciliğin bitmesi,