Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Bitcoin
USD 9,350.98
Bitcoin Cash
USD 1,663.92
Ethereum
USD 765.26

Masternode nedir? Masternode ile Para Kazanılırmı?

Sorunun cevabı evet elbette kazanılır ama Kripto para sektöründe her zaman dikkatli olmak lazım.  Çünkü bu Masternode destekli coinler’de scam olmuyor değil. Özellikle son 10-12 aydan beri gittikçe popüler olan Masternode ile pasif kazanç elde edilebilir.

 

     – Peki Nelere Dikkat Etmemiz Lazım

Dikkat etmeniz gereken hususları bir kaç başlık altında toplarsak konu’nun anlaşılması daha kolay olacak özellikle bu konu ile yeni ilgilenenlere.

 • Nasıl kurulur? Masternode Kurmak için Linux bilmem gerekiyor mu?
  Çok iyi bir Linux kullanıcısı olmanıza gerek yok ama temel bilgileri yinede bilmeniz gerekiyor. Eğer hiç Linux kullanmadıysanız kurulumu yaparken zorlanabilirsiniz, bir tanıdığınız var ise ondan yardım isteyebilirsiniz.Masternodeler normal bir bilgisayarda çalışabilir, 7/24 internet, sürekli açık kalması gerekir.  Bunun için evinizde gerekli donanım yoksa ihtiyaca göre bir VDS kiralayıp  yönetebilirsiniz ki bu daha uygun maliyetli olur eğer Türkiye’de yaşıyorsanız.
  Masternode kurulumları ile ilgili teknik bilgileri genelde destek sayfalarında bulabilirsiniz. Çoğu zaman detaylıca anlatılmış dokümanları kendi sitelerinden temin edebilirsiniz.
 • Ne kadar kazanırım?Öncelikle Masternode ile zengin olmanız pek mümkün değil, Youtube Türkçe içerik üreten arkadaşların bahsettiği bir sektör değil.
  Aylık pasif gelir elde edebilirsiniz ve bu yaklaşık toplam yatırımınızın %5 %20 arasında değişir. Bu oranların üstünde devamlı kazanç elde etmeniz  o kadar kolay değil. Çünkü ilgili coindeki Masternode sayısı artıkça sizinde geliriniz azalacaktır. Elbette tek etken bu değil ama Masternode ile kısa sürede zengin olmanız çok zor, aşırı şanslı olmanız lazım.
 • Ne kadar yatırım yapmam gerekiyor?Bu tamanen sizin seçtiğiniz coin ile ilgili bir durum. Coin’in piyasa değeri, Cüzdan’da saklamanız gereken adet ile doğru oranlıtılı olarak bu sizin yatırım yapmanız gereken tutarı belirler.

 • Hangi Coin’in Masternode’si çok kazandırır?Bu sorunun tek bir cevabı aslında sizin ne kadar yatırım yaptığınız ile ilgili. En klasik örnek Dash, Dash için Masternode sahibi olmak istiyorsanız yaklaşık 2 milyon (448K $ – 1000 adet Dash ) liralık bir yatırım yapmanız lazım. QBIC coin’in masternodesi için 1700 TL (400$ –  1000 adet Qbic) yeterli olabiliyor.
 • Hangi Coin’in Masternode’si seçmek lazım?En önemli konu belkide bu. Çünkü bugün yatırım yaptığınız Coin yarın bir bakmışsınız piyayada yok. ICO veya Coinleri nasıl araştırı yorsanız bunda aynı araştırmayı yapmalısınız. Yerli yabancı kaynaklarsan araştırmalısınız. Bu bile pek yeterli değil ama hiç araştırma yapmadan bu sektöre kesinlikle yatırım yapmayın.
 • Masternode’ler ne iş yapar?
  Aslında fiziksel mining cihazlarının yaptıkları yaparlar genel olarak, kısaca bahsedicek olursa
  Yapılan işlemlerin gizliğini artırırlar İşlemlerin gizliliğini arttırmak
  Coin’in merkezsizleştirilmesine katkıda bulunma
  Anlık işlemleri yaparlar,
  Oylamaya katılım
  Bütçeleme ve hazine( budgeting and treasury) sistemini etkinleştirme gibi işlemlerin yapılmasına aracı olur masternodeler

Masternode seçimi yaparken masternodes.pro, MasterNodes.online, crypto-coinz.net/master-node-calculator/ sitelerine bakabilirsiniz.

Eğer masternode konusunda sormak istediğiniz soru olursa yorum kısmdan sorarsanız bilgim dahilinde yardımcı olurum.