Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Bitcoin
USD 7,548.99
Bitcoin Cash
USD 1,055.01
Ethereum
USD 590.69

Vitalik Buterin Kimdir?

Çocukluğu, Ailesin’in Rusya’dan Kanadaya göç edişi

31 ocak 1994’de Rusya – Moskova dünyaya gelmiş ve millenyumda Kanadaya göç etmişler. Kanada’da 3. sınafa giderken erken öğrenme yeteneği keşfedilmiş ve üstün yetenekli çocuk programlarında eğitimine devam etmiş. Çocukluğundan beri Ekonomi, Matematik ve Bilgisayar programcılığa meraklıymış. Kripto para geliştirmek ve sektörü anlamak için gerekli bütün nitelikler ile doğmuş sanki.

Kripto Paralar ile tanışması

İlk bitcoin ile tanışması  17 yaşındayken 2011 yılında babası sayesinde olmuş, Bilgisayar programcısı olan babası . Bitcoin ile ilgili duyduklarını ve öğrendikelrini Vitalik’e anlatıyor. Vitalik’in ilk tepsini

İlk başta, şüpheci oldu ve fiziksel destek olmadan nasıl bir değere sahip olabileceğini anlamadım.

Oluyor daha sonraki yaptığı açıklamalara göre. İlk başlarda çok fazla ilgini çekmiyor, bir kaç ay sonra yine Bitcoin ile yolu kesişiyor ve bundan sonra çok fazla zaman ayırmaya başlıyor. Ayrıca, gelişen ve deneysel Bitcoin ekonomisinin bir parçası olmak istiyorum diye belirtiyor ve o günlerden sonra bütün zamanını Bitcoin ve Kripto paralara ayırıyor.

Bitcoin Magazin

Bitcoin Magazin sitesinde yazarlığı ve kurucu ortaklığıda 2011 yıllarının sonunda başlıyor. Mihai Alisie ve Vitalik Buterin ile birlikte kurdukları en eski ve zamanının en popüler Kripto Para dergisi, İlk zamanlarında sadece dijital olan bu dergi daha sonra normal dergi olarak’da basılmaya başlandı. Vitalik 2014 yılına kadar bu dergide aktif olarak yazarlık yapıyordu. Vitalik Bu dergide yazmaya başlamadan önce’de Bitcoin ile ilgili forumlarda makale yazarlığı yapıyordu, Hem bildiklerini diğer kişiler ile paylaşıyor, hemde azda olsa kendisine gelir elde ediyordu. Bitcoin magazine yazmaya başladıktan sonra epey bir gelir elde etmeye başladığı söyleniyor.

Ripple ile Vitalik’in Çalışma Hikayesi

Ripple’dan iş teklifi alınca Vitalik hemen kabul ediyor ve USA’da çalışma izni için başvuruyor ama Ripple firmasın yasal prosedürler yüzünden Vitalik için çalışma alamıyor ve Ripple ile çalışmaya başlayamıyor.

Ethereum Kurduğu zamanlar

Vitalik Ethereumu kurmaya veya Merkezsiz uygulama fikrine aslında Ethereum’dan önce düşüyor, Bitcoin Core çevrelerini ikna edemeyince Kripto paralarda merkezsiz bir yaklaşımın çok daha fazla özgürlük getireceğine inanıyor ve bu yönde çalışmaya başlıyor. 2013-2014 yıllarında Ethereum Whitepaper’ini yazmaya başlıyor. Bu zaman zarfında zaten Dünya’nın farklı ülkelerindeki yazılımcılar ile bir araya gelerek hem fikrini anlatıyor hemde Kripto para sektöründeki diğer kişilerin fikirlerini dinlemeye çalışıyor.

Trollerin Vilatik’i öldü diye sahte haber yapması


26 Haziran 2017 tarihinde 4chan forum’unda  Vitalik Buterin araba ile kaza yaparak hayatını kaybetti diye bir haber çıkınca çok kısa sürede bütün sitelere yayınlandı ve Vitalik Buterin çıkıp bir fotograf ile bu haberin doğru olmadığını açıkladı. Yalnız bu açıklama yapılana kadar Ethereum fiyatı ciddi bir şekilde düşmüştü.

Buterin Ailesi

Babası Dmitry Buterin Bilgisayar mühendisidir ve erken bitcoin yatırımcısıdır. Ethereum projesinin başarı ile hayata geçmesinden sonra kendi firmasını satıp daha çok kripto paralara zaman ayırmaya başlamış ve Ethereum projesinde dahil olmuştur. BlockGeeks ve BlockgeeksLab firmasında hala aktif olarak çalışıyor.

Annesi Natalia Ameline uzun yıllardan beri Pitney Bowes şirketin bünyesinde Finans uzmanı olarak çalışıyor, 2017 yılında Haziran ayında CryptoChicks şirketini kurdu ve Kripto para piyasalarında kadınların daha fazla yer almasını desteklemeye başladılar. Bunu dışında bu firma ile Kripto para piyasalarına daha çok bayan kazandırmayı hedefliyorlar.

Agora

Agora olan ilişkisi bir dedikodu veya gerçek ne yazık ki bunun ile ilgili kabul edilebilir bir kaynak bulamadım. Agora’nın geliştiricilerinden birisi olduğu söyleniyor Vitalik’in. Agora Darkweb’de illegal ürünlerin satıldığı bir siteydi. Meşhur Silkroad sitesinin benzeri gibi ama 2014 yılında Agora’da kapanmıştı.

 

Günümüzde

ise genellikle Singapur’da yaşamına devam ediyor Vitalik ve zamanın çoğunu Ethereuma ayırıyor.