Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Bitcoin
USD 8,359.99
Bitcoin Cash
USD 1,222.39
Ethereum
USD 694.36

WBC Summit Moskova

WBC Summit 2018 Dün bitti, Sosyal medya’da, Yerli ve yabancı sitelerde pek bunun ile ilgili haber duyamazdınız değil mi? 2017 sonlarına doğru Rusya’nın “Kripto paralarla ilgili Mayıs sonu veya Haziran başında regülasyonlar yayınlayacağız ve bununla ilgili kanun veya kuralları uygulamaya başlayacağız.” dediğinden beri benim özellikle beklediğim bir summit’di.

Aslında Summit ‘deki önemli başlıklara değinmeden önce benim gözüme ilk çarpan şey; pazarlamaydı. New York’ta düzenlenen summit, sektörel veya bütün basın organlarında fazlasıyla yer buldu.  Vitalik Buterin’in bir ay önceden katılmayacağını belirtmiş olmasına rağmen epey renkli bir açılış ve kiralık Lamborghini’ler ile her şeyi tam ama içeriği eksik olan bir summit’di. NY’deki summit’in yaptığı şey aslında PR’dı.

Moskovadaki summit ne yazık ki basında ve sosyal medya’da yeterince yer bulamamış olmasına rağmen Rusya’nın bu sektörde ve doğu bloğundaki yerini net bir biçimde göstermeye yetti.

Devlet yetkililerinin ve özel sektördeki kurum ve kişilerin (Yaklaşık 100 konuşmacı) 2 gün boyunca konuştuğu summit’de, Rusya devlet erkânının hala bu konuda pozitif adımlar atmaya çalışması kripto para sektörü için olumlu bir gelişme. Elbette Rusya için  Bitcoin ve kripto paralar ayrı. Rusya 2017 sonlarından beri acıkça Bitcoin yasaklayabileceğini dile getiriyor. Kripto para madenciliği için ise Sibirya bölgesinde özerk bir alanda madencilere destek vereceğinde yine bu summit’de dile getirildi.

Rusya’nın bu ay sonu veya Haziran ayı içerisinde regülasyonları yayınlaması muhtemelen piyasa’ya olumlu bir hava katacaktır.