Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Bitcoin
USD 8,720.05
Bitcoin Cash
USD 1,380.44
Ethereum
USD 690.90

carVertical (cV coin) İncelemesi. carVertical nedir?

carVertical.com
Bitcointalk
Twitter
Facebook
linkedin
Telegram
Github:
Coinmarketcap

Soft cap: 3,050 ETH
Hard cap:15,050 ETH
Geliştirici Takım: 14%
Şirket sahipleri: 13%
Total Supply: 9,931,143,978
Circulating Supply: 5,398,647,406
Günlük hacim 15M $

Hardcap zamanında istedikleri kadar fon toplamayı başarmış bir proje. Aslında ilk bu projeyi inceleme fikri bir Mihraç tan geldi. Araştırmaya başladıkça biraz hüsrana uğradım diyebilirim. Makalenin devamında belki sizde hak verirsiniz.

carVertikal neler vaad ediyor? Ne yenilikler getiriyor?

Öncelikle gayet güzel bir proje, önlerinde epeyce zorluk var birde aslan payı kendilerine alması ve yine milyar adetli bir Token olması pek mantıklı gelmiyor bana.

Bütün araçların sicil defterinin blok zincire yazılması fikir olarak harika. Böyle bir şey hayata geçerse gerçekten epey bir soruna çözüm üretirler. Çünkü bu konuda gerçekten ortak bir çözüm yok. Araç hasar sorgulamada sadece aracın daha önce bir kaza’ya karışıp karışmadığını görebiliyoruz.

Yağ değişimleri zamanında yapıldı mı, kaskosu var mıydı, bakımları zamanında yapıldı mı? Bir önceki sahibi satarken KM’si kaçtı, şimdi kaç gibi gibi bilgiler hep eksik veya hiç yok. Tabi Borusan veya Mengenler gibi büyük servislerden alıyorsanız istediğiniz bilgiye erişebiliyorsunuz. Bütün arabalar için bunu bilebilmemiz harika olurdu. Keza bu bilgilerin kolluk kuvvetleri paylaşılması ayrı bir avantaj getiriyor ki carVErtical bu bilgileri zaten paylaşacağını taahhüt ediyor.

Araç sahipleri neden bu bilgileri girecekler?

Araç sahipleri araçları ile ilgili bir bilgi girdikçe araç sahibin bonus vereceklerini taahhüt ediyorlar.
Bu sayede insanları bilgi girmesine veya bu işi yapan firmaların bilgi girmeye teşvik ediyorlar.
Ayrıca %1 gibi bir miktarı sisteme dahil olanların kaza yaptıkları zaman başlarına gelebilecek yaralanma ve ölüm gibi durumlarda yakınlarına bağışlayacaklarını söylüyorlar. Sosyal olarak bu gerçekten çok iyi bir şey. Keşke her ICO veya Token böyle birşey yapsa.

Sistemin entegre etmek için Avrupa birliği ile görüştüklerini söylüyorlar web sitelerinde, Elbette bu kabul görür mü, Avrupa Birliği buna dahil olmak ister mi bilinmez ama BWM ile ilgili haberi çok iyi yönetemedikleri için biraz piyasa’da hayal kırıklığı yaratmadılar değil. Keza henüz hiç bir araba üreticisi veya 2. el araba alım satımı yapan bir firma ile anlaşmaları yok. Bu konuda epey kat etmeleri gereken yol var. Herhangi bir fabrika böyle bir iş yüküne girer mi? 2. el araç alan satan firma böyle bir iş yüküne girer mi bilmiyorum.
Sonuçta bu verilerin hemen hemen hepsinin sisteme manuel olarak girilmesi gerekiyor. En azından 2. el araba piyasası için bu böyle. Bu verilerin girilmesi için bonus verilmesi elbette gayet mantıklı.

Bunun dışında, aslan payını kendilerine almaları pek de mantıklı gelmedi bana. Toplamda %27 si token ların firma sahibi veya firma çalışanlarında.

Sonuç olarak, Teoride gaye güzel bir proje ama sonuçta kat edilmesi gereken çok yol. Araba üreticileri ile anlaşmaları, Avrupa birliğinin bunu kabul etmesi veya devletlerin bunu kabul etmesi. 2. El otomobil satan firmaların sisteme dahil olmaları için teşvik edilmesi, gibi büyük zorlulukları aşması gerekiyor.

Yatırım yapacakların belkide Mart ve Mayıs ayında Roadmap’de yazılanların hepsini zamanında tamamlayacaklarmı bakmaları gerekiyor.