Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Bitcoin
USD 8,248.15
Bitcoin Cash
USD 1,257.03
Ethereum
USD 697.34

DAOstack (Gen) İncelemesi – DAOstack Sade Anlatım

DAOStack, en basit anlatım ile merkezsiz projelerin toplanan fonları ve yönetimi kontrol mekanizması diyebiliriz en basit anlatım ile. Elbette çok daha gelişmiş ve sofistike bir sistem ama ben elimden geldiği kadar basit anlatmaya çalışacağım.  Merkezsiz Token/Coin/ICO ları çok yakından ilgilendiren bir proje. ve muhtemelen 2018 sonlarında ve 2019’da en çok konuşulacak projelerden birisi.

Bir dakikadan biraz daha fazla sürdü ICO, Pre-ICO’da aşırı talep gelince katılımcılardan sadece toplam yatırımlarının yarısı kabul edildi. Yani Eğer 1 ETH’lik alım yapmak istediyseniz sadece 0,5 ETH’lik alım kabul edildi. Toplamda 32.000 Ethereum toplandı.

Merkezsiz kuruluşlar aslında Otomat makineleri gibidir kısmen… Kurallar baştan oluşturulmuştur ve bunun dışına çıkamazlar. Siz otomata belirlenen bozuk paraları atarsanız size ürün verir.
Eğer Türkiye’deki bir otomat makinasına 1€ atarsanız ürün alamazsınız veya Otomat makinasına yuvarlak demir parçası atarsanız ve ürün alırsanız sistemi hacklemiş olursunuz.  Eğer Türkiye € kullanmaya başlar ise bu sefer bu otomatların hepsinin üreticisi tarafından yeniden programlanması gerekir, Üretici yuvarlak demir parçası için yeni bir güncelleme ile bunun önüne geçebilir.

Merkezsiz kuruluşlarda bunu yapabilecek birisi veya bir otorite yoktur. İşte DAOstack burada devreye giriyor, Merkezsiz kuruluşlar için.

DAOstack ve WordPress benzetmesi

WordPress (içerik yönetim sistemi) herhangi bir tema veya eklenti olmadan düşünün, pek estetik ve başarılı değildir. Fakat diğer yazılımcılar, tasarımcılar ve farklı branşlardaki uzmanların sisteme katkısı sayesinde ortaya çok elverişli, çok estetik ve hızlı bir sistem ortaya çıkıyor.

DAOstack bunun gibi, farklı geliştiricilerin katkısı ile ortaya çok daha başarılı bir yapı çıkması arzulanıyor. Arzulanıyor diyorum çünkü henüz nihai ürün yok piyasada. 2018’in 3. çeyreğinde Alchemy in Public Beta ve 2018’in 4. çeyreğinde ise Genesis DAO public pilot yayınlanacak.

DAOstack’un katmanlı bir yapısı vardır bunlar

 • Ajanslar
  Ajansların görevleri; Token dağıtımı, Fon tahsisi, İtibar atama (Koruma), toplu veri iyileştirme (Kürasyon), Şirket dışı aktiviteler ve Yönetişim yükseltmesi.
 • Arc.js
  Javascript ile Dapp geliştirilmesi için geliştirilmiş bir katman, Geliştiricilerin kolaylıkla Dapp geliştirmesi ve ara yüz tasarlanması için tasarlanmış katman.
 • Arc
  Arc, Ethereum’dan geliyor ve uzun zaman yapılan araştırmalar üzerine inşa edilmiş Akıllı sözleşmelerin kütüphanesidir.  Bilim insanlarının birkaç yıllık araştırmasının ürünüdür.
 • The Application Layer Dapp veya blokchain üzerine taşınmış proje sayısı ne kadar hızlı artmaya devam etse de aslında blokchain üzerine geçmesi gereken çok fazla proje var. Bu projelerin hayata geçmemesinin belli başlı sebepleri var ama en önemlilerinden bir tanesi bu konuda uzman kişilerin bulunması ve projelerin sağlıklı bir biçimde hayata geçirilmesi. DAOStack da Application Layer ile bu konuda uzman ve yazılım geliştirilmesi konusunda kolaylık sağlıyor.
  *Whitepaper ve kendi sitesinden tercümedir.

 

Gen Nedir?

Daostack projesini fonlamak için satışa çıkarılmış bir Token’dır.  DAOStack eko sistemindeki temel faaliyetleri için harcanacak veya kullanılacaktır.

 • 10M Gen Takım, danışmanlar ve servis sağlayıcılar için ayrıldı (2 yıl kilitli)
 • 10M Gen Gelecekti katkı sağlayıcılar için
 • 40M  Gen Satışa Toplam satışa sunulacak miktar
 • 40M  Gen Genesis DAO Komünite tarafından yönetilen bir fonda tutulacak.

DaoStack’ın bir rakibi var o da Aragon. Aragon da her ne kadar aynı şeyleri hedeflemese de yinede bu iki projenin benzerlikleri var denebilir. Bu tip projelere yatırım yapmayı düşünüyorsanız Aragonu da araştırmalısınız.

 

DAOStack Nasıl Satın Alabilirim?

 

Şu an için yukarıdaki borsalarda satılıyor ama yakın zaman içinde diğer büyük borsalarada listenmeye başlayacaklardır. ICO Sürecinden sonra fiyatının düşmesi muhtemelen Bounty kampanyasında dağıtılan bonuslar olabilir. Sonuçta çok yeni bir proje ve zamanla piyasada adından bahsettirecek tir. Bu proje blokchain ve merkezsiz uygulama geliştiricilerine epey bir katma değer kazandıracaktır.

 

 *Kaynaklar
https://medium.com/daostack/an-explanation-of-daostack-in-fairly-simple-terms-d0e034739c5a