Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Bitcoin
USD 9,294.51
Bitcoin Cash
USD 1,651.65
Ethereum
USD 760.88

Hashgraph Nedir? Hashgraph Hakkında bilmeniz gerekenler!


Hedera Hashgraph Nedir?

Leemon Baird önderliğinde kurulmuş ve geliştirilmeye devam eden açık kaynak kodlu olmayan Open Ledger  üzerine yoğunlaşmış bir konsesyüs algoritmasıdır. Fark ettiyseniz  “Kripto para”, “blok zinciri”, veya “protokol” demedim.  Defteri kebir, Muhasebe defteri, veya çok daha meşhur olan bakkal defteri olarak tanımlayabiliriz. Zaten Whitepaper’de geliştirdikleri sistemi böyle tanımlıyorlar. Keza patent’de network içindeki vertabanı ile ilişkişi olduğunu söylüyorlar.

Blokzincir ile farklılıkları?

Hashgraph Blokzincir ile karşılaştırıldığında oldukça hızlı bir yapısı vardır. Teknik olarak anlatmak yerine sade bir karşılaştırma yapmak gerekirse

  •  Saniye 250.000 işlem onaylayabilen,
  •  Byzantine Hatasına Duyarlı,
  •  Gossip about gossip
    Periodik araliklarla rastgele seçilen eşler arasinda bilgi aktarimina dayalidir
  • Sybil ve DDOS saldırısına dayanıklıdır, bu saldırılardan etkilenmez
  • Merkezidir.
  • Patent ile korunan bir algoritması vardır.

Saniyede 250.000 işlem gereklimi?


Visa’nın alt yapısını saniyede 24.000 işlem yapılmasına izin veriyor olmasına rağmen ortalama saniye’de 2000 işlem yapılıyor. Paypal’da ise saniyede 193 işlem yapılıyor. Saniyede 250.000 adet işlem yapılıyor olabilmesi elbette bir avantaj sağlıyor ama bu kadar çok işlem onaylaması şimdilik pek mümkün görünmüyor.

Byzantine Hatasına Duyarlı

Bitcoin’de olduğu gibi eğer topluluk bir fikir birliğine varamaz ise fork zorunlu olmuyor veya fork yapılması gerekmiyor. Anlaşmazlık durumlarında sistem kötü niyetli kişilerin veya gereksiz fork yapılmaya zorlanmıyor.

Merkezi olması ve patent ile korunması o kadar kötü mü?

Hashgraph,  Bitcoin veya Ethereum gibi merkezsiz değildir, Bunun elbette avantajları ve dezavantajları vardır. Patent ile korunan ilk ve tek konsesyüs algoritmadır. Geliştiricileri USA için füze savunma sistemleri geliştirmiş kişilerdir. Peki ne olmuş, Bunda ne var diye soracak olursanız, Kripto paraların ilki bitcoin merkezi otoriteye ihtiyaç duymayan, kontrolün kimse olmayan bir yapı kurması ve bugünkü popülerliğinin buna dayalı olmasını unutmayın. Merkezi ve açık kaynak kodlu olmadığı için herhangi özel bir bankadan farklı kalmıyor aslında Hashgrap’ın.

Sonuç olarak Hashgraph teknik açıklamasını ve whitepaper’ini okursanız oldukça iyi özelliklerinin olduğu, çok hızlı bir yapısının olduğunu, sistemdeki Node’lerin sistemi gereksiz yere meşgul edemeyeceğini ve bir çok olumlu özeliklerini görebilirsiniz.

Elbette merkezi olması ve patent ile korunması bu özelliklere gölge düşürdüğü ve bu ICO’yu geleceğin koini veya Blockchain’e alternatif olabileceğini düşünmek biraz hayal gibi. Yatırım için elbette değerlendirilebilir ama Bitcoin veya Ethereumu yerinden edebilecek bir alt yapısı yok, zaten ilk başta dediğim gibi sadece open ledger veya database olarak DAPPlarda veya özel firmaların DB lerini güvenli bir biçimde saklamalarına yardımcı olabilecek bir konsesyüs algoritmadısıdır.

Hashgraph kripto paralara yenilikler getirdiği gibi bazı olumsuzluklarıda kendi içinde barındırıyor.
İlk yatırım almaya başladıklarında ekip’te sadece 4 kişi vardı ve adres olarak bir evin adresini göstermişlerdi. Geçen zaman içerisinde ekip sayısı artı ve çok daha kurumsal bir yapıya geçiş yaptılar. Hashgrap ile ilgili merak ettiğiniklerinizi yorum kısmından sorarsanız cevap lamaya çalışırız.