Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Bitcoin
USD 6,385.08
Bitcoin Cash
USD 436.81
Ethereum
USD 201.99

2018 Kripto Para Yatırım Önerileri – Yatırım yapmadan Önce Mutlaka Okuyun

Eğer kripto paralara yatırım yapmadaysanız ve bu sektöre yatırım yapmayı planlıyorsanız orada durun. Bugüne kadar okuduklarınız ile kolay kazanç sağlamayı düşünüyorsanız bu o kadar kolay değil. Bunun neden o kadar kolay olmadığını okumaya devam ettikçe sizde çok iyi anlayacaksınız.

Kolay yoldan zengin olmak için bu sektöre giriş yapacaksanız inanın işiniz hiç kolay değil. Hemde hiç. Hepimiz yatırımlarımızı daha çok değerlendirmek istiyoruz, hepimiz daha çok kar etmek istiyoruz. Bu çok normal ve çok makul bir istek ama bu sektörde bu o kadar kolay değil. Bunun aksini söyleyen çok fazla video izleyebilirsiniz, çok fazla yazı okuyabilirsiniz ama internette okuduğunuz ve izlediğiniz her şeye güvenmeyin ve sadece kendi kararlarınız ve araştırmalarınız doğrultusunda yatırım yapın.

Evet bu sektörden bazı kişiler çok zengin oldu ama bu işin sadece reklamı yapılan, insanlara hoş göstermek için sununal iyi yüzü. İnanın çok fazla kişi son 4-5 ay içinde mağdur oldu. Yeteri kadar bekleyebilirler ise elbette kar edebilirler muhtemelen.

Kendi araştırmanızı ve belli bir bilgi düzeyine ulaşmadan kesinlikle bu sektöre giriş yapmayın. Uzaktan en azından 3 ay izleyin, Kendinize seçtiğiniz 5-6 koini yakından izleyin. İnişlerini, çıkışlarını, gelişmelerini başarılarını ve başarısızlıklarını inceleyin hatta özellikle başarısız olan kısımlara daha çok zaman ayırın. Nerede neden hata yaptığınızı tespit edin. Sektöre biraz yakından bakmaya çalışın.

Nerde okuduğumu veya izlediğimi hatırlamıyorum ama bir ailenin çocğunu o kadar çok köpek sahibi olmak ister ki aile artık dayanamaz ama köpek sahiplenmeden önce cocuklarına bir şart koşarlar, 15 gün boyunca sabah akşam köpeği varmış gibi hergün 15 dakika ileride sahip olacağı köpeği gezdirme şartı koşarlar. Sonuç hepinizin tahmin ettiği gibi bir hafta sonra çocuk bu görevi yerine getiremez ve ailesi köpek sahibi olmasına izin vermez.

Eğer yatırımlarınızdan maksimum kar etmek istiyorsanız sizinde buna benzer bir diyet yapmanız lazım.

Al unut ile çok kazanabilir misiniz?

xx.xxx miktarda koin aldım 1 sene yüzüne bakmayacağım diyorsanız bu formül pek işe yaramayabilir, zarar etmeniz muhtemeldir. Yatırım böyle yönetilmez yönetilmemeli. Çünkü bir sene içinde o koin tepe noktasına ulaşıp düşüşe geçebilir, veya geliştirdikleri teknoloji başarısız olabilir. Veya çok daha iyi bir rakip onlardan çok daha iyi işler çıkarıp çok daha hızlı değer kazanabilir ve sizde takip etmediğiniz için bunu değerlendirememiş olursunuz.
En basit örnek Bitcoin,
25 aralık 2016’da 1000 dolar civarındaydı,
25 Aralık 2017’de 20.000 dolar civarındaydı,
Sadece bir ay sonra yani 25 Ocak 2018 yılında 13.000 dolar civarına düştü.
Matematik dehası veya yatırım uzmanı olmaya gerek yok bu hesabı yapabilmek için.

Bu arsa almaya veya ev almaya benzemez. Gayrimenkuller bir günde %15 değer kazanıp veya kaybetmezler. Bir ay içinde hiç bir evin değeri %70 düşmez. Çoğu zaman hiç değer kaybetmezler. Genelde belli bir orandan sürekli değer kazanırlar. Bu yüzden bu bakış açısı ile bu sektöre bakmamalısınız.

İlk ve en önemli kural, Ne kadar yatırım yapmalıyım?

Bu sektöre yatırım yapmak istiyorsanız elbette kaybetmeyi göze aldığınız kadar tutar ile yatırım yapın. Bu söylemi çok duymuşsunuz ve okumuşsunuzdur. Kripto paralara ilk defa yatırım yapıyorsanız ve belli bir miktarda yatırımınız var ise bunun sadece düşük bir tutarı ile başlayın.
Yani Eğer 100’lik bir yatırım tutarınız var ise, bunun ilk başta %20 veya %30 ile bu sektöre giriş yapın. Kalan tutar şu anda nasıl değerlendiriyorsanız öyle kalsın. Zamanla alıştıkça ve öğrendikçe bu tutarı isterseniz artırabilirsiniz. Kesinlik borçla, kredi kartı ile veya kredi ile bu sektöre girmeyin. Ben girdim çok para kazandım diyenlere pek aldırış etmeyin.

Plan yapın ve ne zaman çıkmanız gerektiğini belirleyin.
Öncelikle kendinize bir plan yapmalısınız beklentileriniz doğrultusunda,
Makul bir alım fiyatı ile koini aldıysanız % kaç kar etmek istediğinizi belirleyin. O değere ulaştığında satın. Daha çok yükselir, daha çok kar ederim diye sürekli düşünmeyin. Hiçbir koin sürekli değer kazanamaz. Çıkmanız gereken fiyatı piyasa oranları ile belirleyin ve una kesinlikle sadık kalın.

Kendi araştırmanızı kendiniz yapın.

Elbette etrafınızda bu sektörün uzmanlar, tecrübe sahipleri var ise tanıdığınız güvendiğiniz, onların dediklerini dinleyin ama kendi araştırmanızı kendiniz yapın. Duyduğunuz ve okuduğunuz herşeyi teyit etmeye çalışın. Birileri veya herkes şu koini alıyor diye sizde almayın. Araştırmanızı yapın, Size makul geliyorsa sizde makul oranda bir yatırım yapın.

Portföyünüzde sadece 1 veya 2 koin tutmayın.

Çok klasik ama bütün yumurtalar aynı sepette olmamalı. Kaç tane olması gerektiği konusuna sizin karar vermeniz lazım ama 5’den az olmamalı. Elbette bu kesin kazanç getirecek birşey değil, Bugünlerde olduğu gibi isterseniz elinizde 100 tane farklı koin olsun yine zarar edersiniz.
Sir John Templeton
“Çok çeşitlendirme yapmak yalnızca ne yapacağını bilmeyen yatırımcıların işidir. Eminim gerektiği kadar araştırma yaparak doğru oranı kendiniz bulacaktır.

Kısa vadeli alım satımlar uzak durun.

Çok iyi araştırmacı değilseniz, çok fazla tecrübeniz yoksa kesinlikle kısa vadeli al sat yapmayın.
Bunu yapan çok fazla kişi görebilirsiniz, çok fazla kazandım diyen kişide duyarabilirsiniz, ama kimse kaybettiği al satlar ile ilgili paylaşım yapmaz ve sadece kazandıkları ile ilgili paylaşım yaparlar. Kısa vadeli alım satımlarda piyasalardaki balinalara karşı pozisyon aldığınızı unutmayın ve bu kişiler inanın çok acımaz ve çok iyi araştırmacı kişilerdir. Piyasa analizleri için çok ciddi tutarlar ödüyorlar ve bazıları kısa vadeli al sat yapmak için kendi ekiplerini kuruyorlar.
Bunlara karşı alım satım yapmak çok risklidir. Belki 1-2 kere başarı sağlayabilirsiniz ama eninde sonunda kayıp yaşarsınız ve muhtemelen bu kazandığınızdan daha fazla olacaktır. Balinalar piyasadaki bir çok araşırma firmasından veya bu konuda gerçekten yetkin kişilerden bilgi alarak pozisyon alıyorlar. Bu tip bilgilere veya kişilere erişiminiz yoksa hiç bulaşmayın.

Grafik ve analiz okuma

Kripto paralar’da bunu yapmak çok aşırı zordur, Onlarca kişinin paylaşımlarını bu konuda görebilirsiniz, bunları değerlendirebilirsiniz ama bu tip bilgiler ile yatırım yapmadan önce bu kişilerin verdikleri analizleri bir kaç ay takip edin. Ozaman çok daha iyi anlayacaksınız ne kadar doğru ve yanlış olduklarını.
Hemen hemen hepimiz araba kullanabiliyoruz, Arabanın sağ yan aynasının olmadan’da arabaya hepimiz kullanabiliriz değil mi? Benim için grafik ve analiz okumada bu. Sağ ayna olursa arabayı daha konforlu ve güvenli okuyabilirim. Sağ ayna olmasada kullanabilirim.
Kripto paralar, Foreks veya diğer yatırım araçları gibi değildir. Karşılaştırılması bile hatadır bence. Elbette grafik verileri ile kesin analiz edilemez, öngörülemez. demiyorum. Sadece bir borsa hacklenmesi, Bir kripto para biriminin bir ülkede yasaklanması bütün analizleri hiç edebilir ki bunların hepsi çok sık olan şeylerdir. Bir verinin alanizi onu okuyan kişinin yeteneği ve tecrübesi ile doğru orantılıdır. Aynı analizi farklı analistler farklı yorumlayabilir.

Kripto paralar veya yatırım modellerin hepsi bir şans oyunu değildir, ya tutarsa diye işlem yapmak sadece size para ve zaman kaybettirir.

Pump ve Dump

Bu tip grup ve oluşumlardan kesinlikle uzak durun, var olma amacı kısa yoldan zengin olmak isteyenleri parasını almak isteyen oluşumlardır. Para kazanmanız imkansızdır bu tip oluşumlar ile.

Fırsalar

Yatırım sektörlerinin hepsinde olduğu gibi bu sektörde fırsatlar bitmez. Bir fırsatı kaçırdım diye üzülmeyin. Çok kısa zamanda ne kadar çok fırsat çıkabileceğiniz sizde göreceksiniz.
Fırsatları değerlendirebilmek adına yatırım miktarınızın %20’sini veya sizin belirleyeceğiniz bir oranı TL ve USD olarak saklayın. Hiç ummadığınız bir anda bir koin çok ciddi bir düşüş yaşabilir ve diğer pozisyonlarınızı bozmadan bunu alabilirsiniz. Yatırımın tamamını koinlerde tutarsanız bu gibi fırsatları değerlendiremeyebilirsiniz veya diğer koinlerdeki pozisyonlarınızı bozmak durumunda kalabilirsiniz. Elbette buda riskli bir aksiyon olabilir ama eğer macera seviyorsanız bu gibi durumları değerlendirebilirsiniz. FOMO diye tabir edilen fırsaları kaçırma olgusundan kurtulabilirsiniz.

Düşüş Zamanlarında

Yeteri kadar sabırlı, soğun kanlı değilseniz zaten bu sektöre pek girmeyin, Çok hızlı değer kaybedip çok hızlı değer kazanabilen bir sektördür. Düşüş zamanını öngöremeyip eğer elinizdekileri satamadıysanız tek seçeneğiniz beklemek. Bekleyemem ben, kayıp yaşadığım zaman mantıklı karar alamıyorum diyorsanız bu sektör size göre değil. Çünkü sadece sabırlı ve soğuk kanlı kişilerin kazanabildiği bir sektördür.

Kaynaklar ve Nasıl takip etmelisiniz aldığınız koinleri,

Öncelikle resmi iletişim kanallarını kesinlikle takip etmelisiniz. Aldığınız koin resmi sitesinden, coinmarketcap veya cryptocompare gibi sitelerden kolayca bu linkleri bulabilirsiniz. Bu kanalardan kimseye para göndermeyin. Alım satımlarınızı sadece borsalardan yapın.
Hatta merkezsiz borsaları kullanmaya özen gösterin. Borsalarda fonlarınızı tutmayın. Alım satım yaptıkan sonra offline cüzdanlarda paralarınızı saklayın. Borsalar güvenli olamayabilir.

Peki madencilik ile yatırım yapabilir mi?

Elbette yapılabilir, Alım satıma oranla daha az kazanırsınız ama devamlılığı vardır. Elbette ASIC veya Ekran kartları ile yapılmış RIG diye tabir edilen sistemleri seçebilirsiniz. Bu ayrı ve uzun bir konu ama bunuda seçebilirsiniz. Ben şahsen hem RIG ile madencilik yapıyorum hemde uzun vadeli al sat yapıyorum.

 

2018 yılının en çok kazandıracak koini, 2018 yılında 5x yapacak koin veya ICO veya benzer tipdeki içerikleri izleyin ve eğlenin 🙂 Bulabildiğiniz her kaynağı izleyin veya okuyun ama şunu unutmayın, kimse geleceği göremez. İyi kötü, doğru yanlış demeden her içeriğe bir göz atın ve kendi araştırmalarınızın sonuçunda kendi yatırımlarınızı yapın. Unutmayın kendi yaptığınız yatırımların sorumlusu sadece kendinizdir. Ahmet öyle dedi diye aldım, Mehmet çok ısrar etti diye aldım. Şu video’da 3 kat değerlenecek dediler diye alım yaparsanız ve sonuç istediğiniz gibi olmaz ise bunun aslında sizin sorumluluğunuzda olduğunuzu kesinlikle unutmayın.
Zaten bu tip yorum yapanların büyük kısmı bu konuya çok hakim kişiler değildir. Eğer öyle olsalardı inanın şu koin x3 yapacak veya 2018’in en iyi koini bu deme gafletinde bulumazlardı.

Blok zinciri kesinlikle bir sadece bir yatırım aracı olarak düşünmeyin. Bunun çok daha ötesinde bir teknoloji ilerleyen zamanlarda bununla ilgili bir video paylaşacağim.

Kazaçlarınız kayıplarınız ile ilgili tecrübeleri yorum olarak paylaşırsanız diğer ilgilenen kişilerede sizde yardımcı olabilirsiniz. Sonuçta iyi kötü bu video’yu izleyen herkesin bir tecrübesi olmuştur ve bunu yorumlar kısmında paylaşırsanız sizde diğer arkadaşlara yardımda bulunabilirsiniz.

Related Posts

2 Responses

Leave a Reply