Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Bitcoin
USD 6,098.45
Bitcoin Cash
USD 699.01
Ethereum
USD 434.21

AdEx İncelemesi

AdEx nedir?

AdEx, gelecek nesil blockzincir tabanlı dijital reklamcılık platformudur. Google, Facebook veya Reklam ajansı gibi merkezi bir otoriteye olan ihtiyacı ortadan kaldırarak mevcut reklam pazarında büyük bir sorunu çözmeye çalışıyor. Reklam verenlerin ve yayıncıların bir aracıya ihtiyaç duymadan iş birliği yapmasına olanak sağlayacak bir platformdur. Kısa aracısız dijital reklam alım satım platformudur.

Topluluk satışı ve token dağıtımı

Toplam Adeti 100 milyondur. Bunun 80 milyon adeti borsalarda işlem görecek.

Dağıtımı ise,

 • %80 topluluk satışı katılımcılarına yani borsalardan AdEx almak isteyenlere
 • %10 AdEx ekibine ve 12 ay kilitli kalacak
 • %6 AdEx danışmanlarına 12 ay kilitli kalacak
 • %2 Wings DAO Keşfetme, sosyal tanıtımlara
 • %2 Bounty programına gidecek ve forumlardaki tanıtımların yerel dillere çevrilmesine,

Olarak yapılmıştır. Şu anda piyasada toplamda 73,430,701 adet AdEx vardır ve kalan miktar zamanla piyasaya sunulacaktır. Zaten toplamda 80 milyon AdEx piyasa sürülecektir.

Fon satışı yaklaşık 8 saat içinde bitmiş ve hedefledikleri 40,008 ETH çok kısa sürede topladılar.
Bunun anlamı, bu projeye inanan çok fazla kişinin olduğunu gösterir.

AdEx’in İşlem gördüğü borsalar

 • Binance
 • Bitrex
 • Huobipro (Singapore),
 • Liqui (Ukraine)
 • Hitbtc,
 • Gatecoin
 • Upbit
 • Bigone

AdEx nedir ve geliştirilmesindeki amaç nedir?

Normal reklamcılık platformları nasıl çalışıyor kısaca onu anlatıyım. İnternet ortamında reklam vermek istiyorsanız, aracı bir platforma ihtiyacınız var, Google Adwords, Facebook veya dijital reklam ajanslarına. Reklam veren ile reklam yayınlayacak firmalara kısacası. Bu işin doğası gereği bu aracılık yapan firma bu hizmetin ötürü hallice bir komisyon alıyor. Bu oranın %40ları ve daha fazla komisyon alındığını bir sektör sırrı değil.

Reklamlığın ilk kurallarından birsi doğru içeriği, doğru zamanda, doğru kişilere sunabilmektir. Bunu yapmaya çalışan onlarca firma var ve mevcut teknolojileri geliştirebilmek için milyonlarca dolar harcıyorlar.

Peki AdEx bu konuda bir çözüm üretiyormu?

Evet zaten bu platformun var olma ve geliştirilme amacıda zaten bu. Reklam veren ile yayıncıları birleştirmek. Merkezi bir otoriteye ihtiyaç duyulmadan reklam yayınıcısı ile reklam vereni buluşturmak.

Dijital reklam sektöründeki yine en büyük sorunlardan bir tanesine çözüm bulmayı amaçlıyorlar. Bu sorun Müşterilerini tanıma ve müşterinin ilgisine göre reklam gösterme.

Basit bir örnek ile anlatmaya çalışıyım ortalama geliri olan bir aile, Tatil satın alabilmek için online araştırma yapıyor ve İlerleyen günlerde ziyaret ettiği hemen hemen bütün web sitlerinde tatil reklamı görmeye başlayacaktır. Peki bu gördüğünüz reklamların kaç tanesi sizi bütçenize, zevkinize, ve aradığınız kriterlere uygun oluyor?

Mesela size Bora bora adasında günlüğü 2000 tl olan bir tatili destinasyonu göstermesinin ne sizin için bir anlamı oluyor mu? Veya Online bir gazete sitesinde sevdiğiniz bir köşe yazarının yazısını okurken animasyonlu bir RUJ firmasının reklamı sizi ne kadar ilgilendirir?

Bunu gibi başarısız reklam gösterilmesinin ne size nede reklam vere bir katkısı var. Çünkü siz o reklama tıkladığınızda reklam veren firma bunun için para ödüyor ve sizde gitmeyeceğiniz veya hayatınız boyunca kullanmayacağınız bir RUJ bir reklam görmüş oluyorsunuz.

Google, Facebook veya sektörün önde gelen reklam ajansları bu örnekteki gibi sorunlara çözüm bulabilmek için gerçekten çok sıkı çalışıyor ve bunun için ciddi bütçeler harcıyorlar.

AdEx bu veya buna benzer sorunların önüne geçmek için müşterilerini tanımayı ve onlar ilgilerin çekebilecek reklamlar göstermeyi hedefliyor. Aynı zamanda reklam veren firmayı da alakasız reklam gösterme maliyetlerinden kurtarmayı planlıyor.

Elbette’te AdEx’in çözüm bulması gereken çok önemli sorunu var bunu yapabilmek için.

Müşteri alışkanlıklarını öğrenebilmesi ve bunanları reklam verene suması.
Bunu yapabilmek çok kolay değil ne yazık ki. Hatta hiç kolay değil. Facebok bu konuda çok avantajlı çünkü hemen hemen hepimiz profillerine gerçek bilgileri ile üye oluyor,cYaş, Cinsiyet, Medeni durum, Meslek gibi gibi bu tip bilgiler gerçekten reklam veren için çok önemli. Google bile kullanıcıları hakkında bu kadar çok bilgiye sahip değil.

Peki AdEx buna nasıl bir çözüm getirmeyi planlıyor, Whitepaper’da yazılana göre kullanıcıların bazı bilgilerini AdEx sistemine üye olurken bunları AdEx platformu ile paylaşması. Bu konuda çok fazla bilgi vermiyorlar ama muhtemelen çok basit bilgiler isteyecekler. Cinsiyetiniz, gelir durumunuz, medeni haliniz, yaşını gibi gibi. Bence AdEx’in ilk büyük sorunu burada başlıyor çünkü internet kullanıcıları bu tip bilgileri pek paylaşma taraftarı değil.

Bunun en önemli nedeni sanırım güvenlik endişesi ve bu konuda AdEx diğerlerinden 1 adım önce çünkü merkezi bir sistem olmadığı için bu bilgileriniz güvende ve 3. Kişilerin erişmesi pek mümkün değil. Ethereum bu sistemin ne kadar güvenli olduğunun en büyük kanıtı. Ayrıca AdEx kişisel bilgilerinizi kesinlikle 3. Taraflar ile paylaşmayacağını söylüyor buda büyük bir avantaj çünkü şu anda bu video’yu izlediğiniz site ve her gün ziyaret ettiğiniz onlarca site ve akıllı telefonlar sizin bilgilerinizi hoyratça paylaşıyorlar.

Peki tamam, bilgilerimiz güvende ve sağladığım bilgiler ile bana reklam gösterilmesine razı oldum ve sisteme kayıt oldum. Kullanıcı tarafında her şey bu kadar kolay. Peki bu proje neden daha önce hayata geçmedi diye düşünecek olursanız onlarca başarısız proje aslında. AdEx sadece bunu block zincir ile geliştirmeye çalışıyor.

 

Yayıncı ile reklam veren arasındaki durum nasıl işliyor?

AdEx burda bana göre çok akıllıca bir atılım ile mevcut Ethereum akıllı sözleşmesi ile geliştiremeye başladığı platformu NEO ile uyumlu hale getirmeye başlayacağını duyurdu.
2018 yılının sonuna kadar NEO platformuna entegere edeceğini söyledi. Bunun iki çok büyük avantajı var,

 1.  Neo’da akıllı kontratların geliştirilmesi için 6 farklı yazılım dilini destekliyor
  Ethereum tarafında bu şu an için sadece Solidty dili ile yapılabiliyor ve Solidty uzmanı çok az kişi var. Sistemin geliştirilmesi ve 2. tarafların sisteme yeni yazılımlar veya çözümler geliştirmesi NEO ile çok daha kolay.
 2. İse bence çok daha önemli, Çin pazarını NEO ile hedefleyebilmesi. Hatırlarsanız NEO kurucusu Da Hongfei, çin hükümeti ile iş birliği yapabileceğini geçen sene şu sözler ile söylemişti

  Hükümetin beni kısa sürede aramasını ve ‘Neo’yu Çin’deki blokzincir teknoloji altyapısı olarak kullanalım’ demesini beklemiyorum ancak orta vadede? Neden olmasın? Bence mümkün.

  Açıklaması ile bütün dünya ile paylaşmıştı.

Bildiğiniz gibi Çin’de Facebook, Twitter, Google ve Whatsapp yasak. Sadece  bu yüzden AdeEx NEO ile işbirliğine  başladı.

Peki Reklam veren ve Yayıncı arasındaki nasıl olacak,

Bu kısım aslında çok basit, Reklam veren, Hedef kitlesini, reklam modelini ve fiyatını ve diğer kriterlerini belirleyecek ve bunu sistem üzerinde yayınlayacak, Yayıncı ise eğer kriterleri karşılıyorsa bunu reklamı kabul edip yayımlamaya başlayacak. İşte bu noktada akıllı kontratlar devreye girecek ve süreci kontrol edecek.

Bu kadar kolay mı peki sistem? Elbette değil.

Reklam saldırıları, kötü niyetli yayıncılar, sitelerin kapanması, hedeflenemeyen ziyaretçilere gösterilen veya gösterilemeyen onlarca sorunlar çıkacaktır.  Google Adwors bile bu sorunlara %100 çözüm bulabilmiş değilken Adex bu sorunlara kısa vade’de çözüm bulması o kadar kolay değil. Google Adword’de yılların tecrübesi, bilgi birikimi ve Reklam veren ve yayıncı sorunlara çözüm bulamıyorken AdEx bunu yapabilmesi pek de kolay değil.

Peki Adex başarılı bir proje olabilir mi?

Bunu bize ne yazık ki sadece zaman söyleyecek, Fon toplamasını 8 saat gibi kısa bir sürede bitirmesi sisteme firmaların ne kadar güvendiğinin olumlu bir kanıtı. AdEx’in aradan komisyoncu firmaları kaldırması ve sisteme üye olan kişilerin bilgilerinin gizli kalması elbette bir bu kadar önemli. Bugün 26 02 2018 eta sürümü yayınlandı. https://beta.adex.network/

AdEx’in neleri başarıp başaramayacağını görmek için yakından takip etmek çok önemli.
Piyasa onlarca işe yaramaz veya bir birinin aynısı olan projelerden farklı olan bir proje’ye yatırım yapmak çokta mantıksız değil bence.

Elbette bu bir yatırım tavsiyesi değildir, Okuduğunuz veya izlediğiniz videolar sonrasında yatırımlarınızı yapmanızı ve aldığınız riskin sorumluluğun sadece kendinize ait olduğunu lütfen unutmayın.