Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Bitcoin
USD 7,274.99
Bitcoin Cash
USD 949.99
Ethereum
USD 538.14

Bitcoin gelecek mi?  Bitcoin O kadar Dürüst mü?

Teknik olarak ele alınmış bir makale değildir. Teknik detaylar yerine farklı bir anlatım ile ele alınmış bir makaledir.

Bitcoin DİJİTAL PARAdır. Bir kere daha yazıyım. Bitcoin DİJİTAL PARAdır. İlk dijital para değildir, Blok zinciri kullanır ama Blok zincir değildir.

 Ferrarininde içten yanmalı motoru var, Çim biçme makinasıda. İşte Blok zincir burada motordur. Motor’un çalışması sonuçunda elde edilen güç ile çok farklı işlevler yapabilir. Bu onun üstüne inşa edilmiş diğer bileşenlere göre çok farklı amaçlara hizmet edebilir. Bitcoin ne ferraridir nede çim biçme makinası ama Bitcoin çalışmasına yardımcı olan bir içten yanmalı motoru (blok zincir) vardır   Umarım bu benzetme Bitcoin ile blok zincir arasındaki farkı anlamanıza yardımcı olur.

Bitcoin illegal kirli işler için mi geliştirildi?

ATM makinasından ben Türk Lirası  çekip bunu illegal işlerde kullanırsam bu Türk Lirasını suçlu yapmaz Keza Amerikan Dolarını veya Euro’yı. Bu beni suçlu yapar, paranın cinsi burda bir araçtır, amaça giden bir araç. Elçiye zeval olmaz diye boşuna dememişler.

Meşhur silkroad hikayesi vardır ama genelde sanıldığı kadar Bitcoin kötü işler için kullanılmadı veya bunun için geliştirilmedi. Zaten Borsaların KYC (Know Your Customer) adı altında hemen hemen her işemi kontrol altına alıyorlar. Birde hiç sanmayın USA takip edemediği dijital para birimini tolera etsin Zaten bakın Edward Snowden NSA’in Bitcoin transferlerini yakından takip ettiğini söyledi bir tweetinde. Bitcoin ile bugünlerde bir suç işlemeyi veya para aklamayı düşünüyorsanız iki kere düşünün. Bu tip haberler sadece Honey pot dur.

Bitcoin yeryüzündeki en dürüst bir para birimidir. Bitcoin bütün dünyanın gördüğü en büyük sosyoekonomik bir deneydir.

Jullian Assange paypal hesabı kapatılınca, Kendisine Bitcoin kullanması tavsiye edildi. Yunanistan krizinde bütün dünya gördüki bir ülke ekonomisi çöktüğü zaman size ait olan parayı bankadan çekme sorunu bile yaşayabiliyorsunuz. Sizin devlet güvencesinde bankaya emanet ettiğiniz kendi paranızı çekemiyorsunuz ama Bitcoin’de bu böyle olmuyor. Çünkü devlet veya banka bir söz sahibi değil sizin paranızda. Sizin ne kadar Bitcoin’iniz olduğunu bilebilir, hangi cüzdanda sakladığınızı bilebilir ama buna dokunamaz veya buna el koyamaz. Helede merkezsiz borsalarda az evvel saydıklarımın hiç birisini yapamaz, bilemez. Neyse konumuza dönenelim,

Evet ilk dijital para değildir Bitcoin, Peki diğerleri nelerdir?

Yazının başında ilk dijital para olmadığını yazmıştım. Aslında Bitcoin dijital para biriminin ilk denemesi değil, Cyberpunk diye adlandırılan bir gruba  dahil olanların daha önce denemeleri olmuştu. 1990’ların sonu ve özellikle 2000’li yılların başında bu grup çok popüler ve aktifti. Bu dönemlerde farklı denemeleri oldu ama hiç birisi tam anlamıyla başarılı olmadı. Digicash epey bir ses getirmiş bir proje idi ama sonu nedende hüsran oldu.

Bunların içinde en popüler olanları;

  • David Chaum – Digicash
  • Nick Szabo – Bitgold
  • Wei Dai – B Money
  • Adam Back – Hashcash

Satoshi diğerlerinin bakmadığı bir persfektiften baktı bu olaya. Diğer projelerin eksikliklerini çok iyi tespit etti. Bu sorunları aşmanın yolunu aradı ve bunu Blok zincir, Pow ve SHA 256’da buldu. Pow’un ne olduğunu bu makalede anlatmaya çalıştım, okumanızı tavsiye ederim.


Elbette bütün bu sistemleri entegre etmesi, bunları sorunsuz ve stabil çalıştırmayı tek başına yapmadı, Satoshi cyberpunklardan ve diğer konu uzmanlarından yardım aldı. Sistemi geliştirmek için farklı kişiler ile çalıştı. Çift harcama, Madencileri sisteme dahil etmesi ve diğer konularda yardım almaktan hiç çekinmedi. Eğer tek başına yapmaya çalışsaydı ne yazık ki, başarılı olmayabilirdi.  En büyük farkı blok zinciri kullanması idi. Diğer projelerin hepsi merkezi projelerdi, yeterli korelasyon gösteremediler veya doğru zamanda çıkmamışlardı.

  Satoshinin projesini değerli ve farklı kılan buydu. Devletlere veya kimse bağlı kalmayan bir proje olmasıydı. Kapatılamıyor, engellenemiyor ve çok güvenli bir sistemdi. Güvenilecek kimse olmaması onu daha çok güvenli yaptı. Elbette SHA 256 ve PoW algoritmasını kullanması, madenciliği dahil etmesi, belirli bir adette üretilmesi gibi farklı etkenlerde var.

Aslında güven olgusu hep var ve her zaman var olacak bitcoin içerisinde. %51 saldrısı temelinde bu var. Blokzincir adepte edilirken ve merkezsiz olması için bir yerde güvenecek birşey bulmak zorundaydı. Buda sistemin %51’i oluyor. Blok zincir sistemde bulunananların %51’e güveniyor. Onların dedikleri kabul oluyor. Makalenin ilerleyen kısımlarında buna yine değinicez.

Bitcoin Yatırım Aracımıdır?

Bitcoin bir yatırım aracı olarak dizayn edilmedi. Elbette bir değerinin olması gerekiyordu ama bunun onun önüne geçmesi Satoshi’nin rüyasının bir parcasımı idi o bilinmez elbette. Zamanla fiyatı 20bin dolara kadar çıkınca yatırım aracı olarak görmeyen kalmadı.

Bitcoin bir devrim başlattı ve artık fiyatı dışında kimse birşey konuşmaz oldu.

Gözden kaçan ve atlanan en önemli şey, Bitcoin deneysel bir dijital para birimidir. Bir devrimin başlangıcı, bildiğimiz finans sisteminin en büyük rakibi ve tahtından edecek bir devrimdir. Kendisinin başlattığı bu devrimin arkasından onlarca yeni koin onu takip etti, ve ne yazıki arkasından çok fazla ponzi sistem türedi. Bu yüzden bugünlerde Google adwords, Facebook, Twitter ve Snapcat reklamlarını yasakladılar veya kısıtladılar. Bunun olması bir avantaj çünkü insanları dolandırmak için geliştirilen bu sistemler insanları dolandıramayacak ve insanların sisteme olan güveni sarsılmayak.

Peki Bitcoin Neden Kendisini Geliştiremiyor

Buradaki sorun havuzlardan geliyor, Bitcoin yazılım yapısında bir değişiklik yapılabilmesi için madenci havuzlarının bunu onaylaması gerekiyor. Bazı madenci havuzları daha çok para kazanabilmek için bu yapıyı kötü’ye kullanabiliyor. Bitcoin Cash’de ve segwit’de olduğu gibi.

Bunun önüne geçmek nerdeyse imkansız, Core ekip aslında mevcut sorunlara çözümü sadece bir kaç haftada geliştirebilir. Bilinen sorunların hemen önüne geçebilir ve alt yapısını rahatlatabilir ama art niyetli kişi veya kuruluşlar yüzünden bunu yapmak o kadar kolay olmuyor ne yazik ki. Madenci havuzları ayrı bir sorunuda yanlarında getiriyor. Bitcoin merkezi olmayan bir yapı ile doğdu ama madenci havuzları gün geçtikçe merkezileşiyor ve ellerindeki gücü kötüye kullanma ihtimalleri artıyor. %51 saldırısı gerçekleştirme ihtimalleri artıyor ama bu yapmaları en çok kendilerine zarar verir.  Ayrıca %51 saldırısı dışında merkezileşmeleri ayrı bir sorunu yanında getiriyor, İstedikleri zaman Bitcoin transferlerini yavaşlatabilir, komisyon ücretlerini manipüle edebiliyorlar, sistemi gereksiz yere meşgul edip sistemi aşırı ağırlaştırabilirler. Bunları 2017 son aylarında hepimiz gördük. Kasıtlı mı yapıldı yoksa doğal gelişen bir sistemsel sorunmu bilemiyorum ama teoride merkezileşmesi böyle bir sorunu yanında getiriyor.

Evet yazının başında deneysel ve dürüst bir dijital para olduğunu söylemiştim. Bitcoin yatırım amacı dışında aslında bir devrimin ilk hareketidir. Bitcoin aldığınız zaman aslında sizin bu devrime destek olduğunuzu unutmayın. Bitcoin maddi değeri dışında çok daha erdemli bir değeri var.