Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Bitcoin
USD 8,370.00
Bitcoin Cash
USD 1,414.04
Ethereum
USD 670.83

Cardano (ADA) Nedir? Cardano Rakipleri ve Geleceği Hakkında Bilmedikleriniz.

Cardano 13 eylul 2016 da İsviçre kayitli bir firmadir. Merkezi japonyadir. Ekibin başında Ethereum ve Bitshares eski yöneticilerinden Charles Hoskinson var. Şimdilik merkezi bir yapısı var ama ilerleyen dönemlerde merkezsiz olacak. POS konsensüs algoritmasını kullanıyor. Mali uygulamalar, akıllı sözleşmeler ve merkezi olmayan uygulamalar için platform sunmayı hedefliyorlar 2020 gibi Mainnet sürümünü yayinlayacak lar. Şu anda piyasada toplam 25.9 milyar ADA var ve toplamda piyasaya 45 milyar adet sunulacak.

Cardano 3 farkli organizasyon ile ilerliyor bunlar;

  • Cardano vakıfı, Bu Vakıf İsviçrede bulunuyor.
  • IOHK,  Blokzincir  geliştirme şirketi . IOHK’nin açılımı Input Output Hong Kong kısatmasi.
  • Emurgo,  Girişimcilere yatırım yapan bir şirket Cardano ile uygulama geliştirecek firma veya kişilere yatırım yapma görevini yürütüyor.

 

Cardano Neleri amaçlıyor?

Cardano  asıl amacı daha güvenli bir sistem geliştirmek ve bunu yaparken de hem bilim adamlarından hemde yazılımcılardan yardım alarak geliştirmek. Cardano’nun geliştirmek istediği platform akıllı sözleşmeleri daha esnek ve güvenli yapabilmek. Ethereum yaşanan sorunların yaşanmasını istemiyorlar ve aynı hataları yapmak istemiyorlar. Cardano’yu farklı bir yazılım dili ile geliştiriyorlar bu yazılım dilinin Solidty veya diğer yazılım dillerinden en büyük özelliği farkı kendi içindeki hataları bulabilmesi.
Haskell yazılım dili  yüksek hata tolerasyonu sahip ve kendi kendini kontrol edebilme özelliğinle sahiptir. Blok zincir üzerinde geliştirilen projelerde geleceğin neleri getireceği nelerin sisteme eklenmesi veya çıkarılması gibi konuların aşırı esnek olmasından dolayı böyle bir yazılım dilini kullanmak Cardano’ya büyük katkı getiriyor. Ayrıca Cardano yazılım ekibinin başında eski Ethereum yöneticilerinden Charles Hoskinson var.

iohk.io

Cardano’nun bir diğer amacıda  bankacılık sisteminin tamamını değiştirmek değil sadece bankalılık sisteminde kullanılan pahalı ve yavaş çalışan sistemlerine Cardano sisteminin entegre edilmesini sağlama. Burada yolları biraz Ripple ile kesişiyor Cardanonun. Ripple bilindiği gibi hali hazırda 100 den fazla banka veya finans merkezli kuruluş ile anlaşma sağladı ve Ripple bütçe konusunda pek sorunu bulunmuyor. Yalnız Cardano’nun sınırlı bir bütçesi var buda onlara gelecekte sorun oluşturabilecek gibi oluyor.

 

Cardano Afrika gibi ülkelerde herkesin banka hesabının olmasını sağlamak, Afrika ülkelerinde internet kısıtlı ve bankacılık sistemine ise herkes erişemiyor veya banka hesabı açamıyorlar. Cardano bunun için offline blok zincir geliştirmeye çalışıyor ve bu sistem internet olmadan’da çalışabiliyor. Daha bir çok firma online sistemleri bile çalıştırırken onlarca sorun yaşarken Cardanonun bunu offline yapabilmesi aslında inanılmaz bir başarı ve diğer Koinlerin hedeflemediği bir alanı hedeflemesi ap ayrı bir avantaj’da sağlıyor Cardano’ya.

Çok katmanli güvenli akilli sözleşmeler ve ethereum’dan farkli bir yapi inşa etmetiyi planliyorlar.

  • ÖDEME – İlk katman yeni bloklar üretmek ve ağ üzerindeki yeni işlemleri onaylama işlemlerin yapılması
  • KONTROL –  İkinci katman ise yapılan işlemlerin neden yapıldığı kontrol etme.

 

Cardano özellikle akademisyenler ve bilim adamlari ile veya onlarin fikir/öneri doğrultusunda bu projeyi hayata geçirmeyi planliyorlar. Kullanicilar ve regülasyonları yapacak kurumları memnun edecek bir yapiyaya sahip olmayi hedefliyorlar ayrıca.

 

Kullandiklari teknoloji yazilim dilleri

PoS algoritması ile birlikte Ouroboros’u kullanıyorlar Ouroboros aslında zengini daha çok zengin yapan bir yapısı var. PoW algoritmasını kullanan diğer koinlere nazaran bir avantaj sağlıyor enerji tüketimi kısmında.  Haskell yazılım dili sayesinde yazılımcıların yaptıkları hataları tölere edebildiğini söylemiştik. Sistem kendi içinde demokratik bir oylama sistemine sahip ve en önemlisi açık kaynak kodlu olması projeye dahil olmayan diğer yazılımcıların sistemin incelemesi muhtemel sistem zafiyetleri bulmasınına olanak sağlıyor. Önceki yazılarımda Hashgraph açık kaynak kodlu omamasının dez avantajlarında bahsettmiştik.

 

Rakipleri kimlerdir

Cardano’nun en büyük rakibi Ethereum, Eos, Lisk, Neo ve Nem dir diyebiliriz. Bankacılık sistemindeki pahalı işlemlerin maliyetlerini düşürmeyi hedefledikleri için  Ripple ile de rakip sayılabilir.  Rakiplerinin ekiplerine baktığınız zaman en iyi yazılım ekibi Cardano’da desek abartmış olmayız sanırım. Elbette Cardano nun yapmak istediklerini önce yapması ve bunun blokzincir üzerinde çalıştırması lazım. Şu ana kadar sadece kağıt üstünde olan bir projedir.

 

Cardano’nun iyi ve kötü yanları

Çok iyi bir ekibi var, gereksiz dedikodu veya anlaşmalar ile olmayacak haberler veya dedikodular yaymıyorlar. Kendilerini sürekli güncel tutup sosyal medya veya diğer bütün platformlarda kullanıcıları ile etkileşim halindeler. Geliştirdikleri ve vaad ettikleri özelliklerin her birisi harika ve kullanım alanı olan projeler ve ölçeklendirme gibi bir sorunları yok en azından şu an için ve regületorleri de sisteme dahil etmelerin her birisi büyük avantaj Cardano için.  

 

Cardano projesi sadece kağıt üzerinde iyi bir proje, gerçek hayatta kullanılmaya 2020 yılında baslanacağı için ozaman kadar ne kadar iyi olduğunu veya olacağını görmek için beklemek lazım. Bunun dışında bir sorunda Cardano projesi toplamda 68m dolar yatırım topladığı için bu sınırlı kaynak ile, projeyi geliştirmeleri, reklamını yapmaları ve bütün diğer ödemeleri yapmaları gerekiyor sonuçta bu sektörde iş yapan diğer projelerin çok daha fazla kaynağı olduğu düşünüldüğünde bu kaynak sorunu ilerde Cardano için sorun teşkil edebilir.

 

 

Cardano Nereden Satin Alınır? Hangi cüzdanda saklanır

Aşağıdaki listeden Cardano satın alabilir veya satabilirsiniz.

Yanlız yüksek adetli olduğu için ADA’nın fiyatı yakın gelecekte veya ortada vade’de 5-10 dolar olması imkansız.

daedaluswallet.io
daedaluswallet.io

Ada, Daedalus adlı cüzdanda saklanabilir, Cardano yazılımcılarının geliştirdiği bu cüzdan aslında basit bir cuzdan değil, ilerleyen zamanlarda ADA’nın dışında farklı kripto paralarıda dahil edeceklerini ve bunları kendi için de değiş tokuş yapılmasına müsade edecek bir hale getireceklerini belirttiler.

 

Ada almak için iyi bir zamandır?

Bu elbette sizin kendi kararınız olması gerekmekte, Yanlız bugünlerde EOS projesine bakarsanız mainnet sürümünün yayınlanmasına 30 gün kala fiyatının hızla artığını görebilirsiniz.
Ada projesininde projesinin sonrlarına doğru belki son 3 ay kala veya son 6 ay kala çok hızlı fiyatının artacağını düşünmek mantıksız olmaz. Elbette proje o günlere sorunsuz olarak gelirse.

1 Response
  1. Nedim

    Ada uzun zamandır elimde var ve fena kazandırmadi bana şimdilik. Yanliz Ada ile Cardano ayrı şeyler gibi bahsetmişsiniz biraz?

Leave a Reply