Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Bitcoin
USD 9,121.77
Bitcoin Cash
USD 1,578.09
Ethereum
USD 741.60

EOS Nedir? Eos Platformu hakkında merak ettikleriniz

EOS block.one tarafından 6 Mayıs 2017 tarihinde başlatılan ve geliştirme aşamasında olan, merkezsiz bir Token’dır.  Ofisi Cayman Adalarındadır. ICO süresince ERC20 alt yapısını kullanacaklardır. Toplam 900.000.000 adet arz edilecek. Madeciliği mümkün olmayan bir Koindir. EOS eski Yunancada Şafak tanrısı demektir.

EOS’un Amacı Nedir?

EOS D’app (Decentralized applications – Merkezsiz uygulmalar) geliştiricileri için Merkezsiz bir platform yaratmaya çalışıyorlar ve bu platform Ethereum’da olduğu gibi akıllı sözleşmeler ile çalıştırmayı planlıyorlar. Eos en büyük vaatlerinden birisi GAS masrafının olmaması, Madencilere bağlı olmayan onay süresi ve madenciliğin getirdiği bazı dezavantajlara sahip olmaması.

EOS Merkezsiz mi?

EOS’da seçilmiş nodelerin transactionları, onayları kısaca ağın çalışmasını sağlayacak Nodeler kısmında bazı olası sorunların olduğunu veya olacağını varsayılıyor. Şöyleki seçilmiş 21 veya 100 Node’nin bu işlemleri yapmasını planlıyorlar. Ayrıca bu seçimlerin nasıl ve hangi şartlarda yapılacağı tam net değil. Yeterli düzeyde bilgi sahibi olan kişilerin başvurularından seçileceği belirtiyorlar ama bunun dışında çok fazla bir bilgi yok. Ayrıca bu Nodeler yaptıkları işlemlerden bir gelir elde edemeyeceği için kimler dahil olmak ister pek bilinmiyor bu sebepler yüzünden EOS blokchain veya Ethereum kadar merkezsiz değil. En azından şimdilik. Gelişim sürecinde eko sistemden aldıkları eleştirilere göre değişiklik yapıp daha fazla merkezsiz hale getirilebilir. bekleyip görmek gerekiyor.

EOS merkezsiz uygulama geliştirecek mi?

Bunun dışında EOS ekibi kullanıma sundukları (Sunacakları) açık kaynak kodlu platform için herhangi bir uygulama geliştirmeyeceklerini belirtiyorlar ve bunu platformu kullanan kişilerin yapmasını istiyorlar.

EOS’un Özellikleri

EOS, aynı anda onbinlerce işlemi onaylabilir ve çok hızlı yapısı sayesinde bu işlemleri anında gerçekleştirebilir. Eşzamansız iletişim ve paralel yürütme gibi özellikler ile bunları gerçekleştirebilir. Merkezsiz uygulamalar için EOS platformu içinde bulunan arayüzler ve veritabanı şabonları içerir. Buda EOS ile yeni uygulama geliştiriciler için bir büyük bir kolaylık sağlar. EOS büyük alıcıların veya yatırımcıların haksız avantajlar elde etmesini önlemek için madenciliği taklit edecek ayrı bir yapısı vardır. Bununla birlikte fırsat eşitliği kontrol altına almayı planlıyorlar.

Geliştiricilerin EOS üzerinde uygulama geliştirmek için herhangi bir ücret ödemeleri gerekmiyor. Toplam arz edilen Tokenların sadece %10’u block.one için ayrılacak ve Ethereum ağında işlem yapamaz veya aktarılamayacak. Birçok Token aksine kendilerine çok az bir Token ayırdıklarını söyleyebiliriz. Ki buda ayrı bir değer katıyor EOS’a.

EOS’un geliştiricileri bugüne kadar dahil oldukları farklı projeler ile herzaman başarıya ulaşmışlardır. EOS Dawn 3.0 Nisan ayının başında yayınlandı ve 2018 sonunda ilk beta versiyonu yayımlayacaklar. Eos Roadmap sürekli güncellenen bir yapıya sahiptir.

EOS aynı zamanda derleyici bir platform gibidir, çalışmaya uygulamaları dondurma veya derleme, rol tabancı izinler, (aynı projede çalışan geliştiricilere farklı izinler verebilme) gibi ve daha fazla özellikler ile Dapp geliştiricilerine daha rahat ve esnek bir platform sunar.


EOS Takım Üyeleri

EOS takımındaki en ünlü ve başarılı isim Brock Pierce’dir. Finansal bir kriptocudur ve Forbes dergisinin en zengin kripto para zenginleri arasındadır. Brok Pierce block.one, Steem, Omni (eski adı ile mastercoin) ve Bitshares’sin kurucusudur. Bugüne kadar kurduğu bütün projeler başarıya ulaşmıştır. EOS takımının diğer üyeleri ise, Brendan Blumer, Daniel Larimer, Lan Grigg dir.