Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Bitcoin
USD 7,650.99
Bitcoin Cash
USD 1,094.75
Ethereum
USD 596.11

EXRNCHAIN nedir? Projeleri Nelerdir?

EXRNchain, dağıtık defterler(ledgers) arası veri transferini blokzinciri üzerinde sağlamayı amaçlayan protokol ve ağ parojesidir.

Neleri hayata geçirmeyi planlamaktadırlar?

Atomic Swaps

EXRNchain protokolü, farklı kripto paralar arası Exchange(değişimi) destekler. Atomic swap ismini belki duymamış olabilirsiniz ama birçok Blockchain projesinin hedefidir aslında. Yani farklı para birimleri arasında alım-satım ya da değiş-tokuş yapabilmek. Çünkü Her para kendi blokzinciri üzerinde barınır ve başka bir blockzincir üzerine kaydı mümkün değildir. Bunu da Atomicswap ile mümkün kılmaya çalışmaktadırlar.

Data Transfer (Veri Transferi)

EXRNchain protokolü, defterler/cüzdanlar arası şifrelenmiş veri transferini mümkün kılar. Ayrıca IPFS teknolojisi ile de genişletilebilir kullanım alanı sunabilir.

Decentralized Exchange (Merkeziyetsiz Borsalar)

Bildiğiniz ve duyduğunuz üzere, birkaç merkezi borsa çöktü ya da hacklendi. Bunun sonucunda insanlara ait milyonlarca kripto para çalındı ya da sırra kadem bastı. Merkezsiz borsa sloganları gitgide artmaya ve bu tip borsalar ihtiyaç olarak görünmeye başladı. Zaten Binance ya da bittrex gibi borsaların merkezi olması blockchain mantığı ile ters bir durum.

EXRNchain crosschain, network ile belli bir merkeze bağlı borsalara güvenmek zorunda kalmadan cüzdanlar arası alım-satım yapmak mümkün olacak.

Crosschain Payments (Çapraz ödeme modeli)

Bu özellik sayesinde de işletme sahipleri her para birimi için onlarca cüzdan oluşturmak zorunda değiller. Tek bir ödeme modeli ile yüzlerce parabirimi ve ödeme yöntemi arasında işlem yapabilecekler. (Biraz Pundi X benzeri yapı. ) Fakat bunun ne tür bir cihaz/cüzdan ile yapılacağı konusunda bilgi vermemişler. Yani Pundi X gibi hazır çalışan bir cihazları yok.

Enterprise Ready (Kurumsal Girişimcilik)

EXRNchain ağı, blockzincir projesi geliştirmek isteyenler için her türlü zemini barındıran gelişmiş bir proje olacak. Bunu söylerken “ Neden erc20 token olarak çıktınız o zaman?” diye sorası geliyor insanın ama EXRT diye kendi blokzincir ağlarını oluşturduklarını öğrendim. Hatta ileride sattıkları tokenları da aynı miktarda bu ağdaki coinlere swap edeceklerini dile getiriyorlar.

 Cross-contract execution (Kontratlararası uygulama geliştirme)

İşte burası ne ilginç ve iddialı kısım. Hatta kendi ağızlarıyla çevireyim yukarıda olduğu gibi ; “EXRNchain protocol allows call or execution of specific smart contract function of one blockchain to be sent from another chain. Connect to and operate your Ethereum, Qtum, Neo and etc. contracts from one place.”

EXRNchain Protokolü, belli başlı akıllı kontrat uygulamaları da geliştirip hayata geçirmenizi sağlayacak bir ortam sunar. Kendi Ethereum, Qtum, Neo vb. kontratlarınıza bağlanıp yönetebilirsiniz. Üstelik tek bir yerden.

 

Ek Not :

EXRNchain, iki adte token/coin modeline sahip. Birincisi ERC20 olan Ethereum tabanlı EXRN token. İkincisi ise Kendi mainnetlerinde oluşturacakları EXRT isimli Coin.

Dağılımları ise şöyle:

EXRN:

  • 100B Total Supply (100 Milyar toplam miktar)
  • 70% airdrop ile dağıtıldı.
  • Ethereum network üzerinde oluşturuldu.

 

EXRT:

  • 1B Total Supply (1 Milyar toplam miktar)
  • 50% to EXRN holders (Elinizde 10milyondan fazla EXRN token varsa 3 aylık periyodlar halinde size EXRT dağıtılacak. Eğer EXRN tokenları Borsadan değil de direkt kendilerinden alırsanız 10m altında da olsa EXRT dağıtımından pay alabilirsiniz.)
  • EXRT mainnet üzerinde oluşturuldu. (Yani kendi blokzincirleri)

 

 

Şahsi Görüşüm:

Ödeme yöntemleri konusunda Pundi X’e benzettim. Fakat kurumsallık ve yatırımcılarla ilişki konusunda Pundi X daha profesyonel. Bu arkadaşların biraz daha geniş bir ekibe ve güce ihtiyaçları var sanırım. Kurumsal kimlik çalışmaları berbattı, bu hafta imajı toparladılar.  Toplam miktar’ın 100 milyar adet olması dezavantaj gibi görünse de, projenin geniş yelpazesi dolayısıyla sıkıntı olacağını sanmıyorum. Üstelik 0.0000011 eth olan fiyat neredeyse yok pahasına. 181 dolara 2,5 milyon adet alabiliyorsunuz ve Tron gibi 2000 satoşileri görmesi ihtimali de yok değil. Tabi elle tutulur birkaç gelişme sağlarlarsa. Mayıs ayı içinde ekibi genişletmiş olma hedefleri var yol haritalarına göre. Bu durumda yükselmemeleri için bir sebep göremiyorum. Düşmesi mi? 0.0000011 eth olmuş adamlar daha nereye düşsünler? Pundi X de çabalamaya başlarken 10 satoşi idi nisan başında. Şimdi 58 satoşi ve yıl sonunda 200 beklentisi var en az….

 

Kendi web sitelerinden çeviri ile projelerini açıklamaya çalıştığım EXRN chain makalemiz burada bitmiştir. Sonunda da yatırım tavsiyesinden ziyade şahsi görüşümü belirttiğim bir not aktardım. Türkçe Kaynak yoktu ben de katkıda bulunayım dedim.

Gerisi sizin bileceğiniz iş.

3 ocak 1984 doğumluyum. 2000 Yılından beri görsel tasarım konularına meraklıyımdır ve ekmeğimi de medya endüstrisinden çıkarıyorum. Yaklaşık 15 yıldır Televizyon/Medya sektöründe Grafik tasarım ve animasyon (3d-2d ve Web tasarımı) uzmanı olarak görev yaptım. Son 4 yıldır yurt dışında proje bazlı yöneticilik görevimi sürdürüyorum.(Türkmenistan ve şimdi Irak) Amatör bir yazılımcıyım (Ruby on Rails, c# ve vbscript) Blockchain ve Kripto paralarla son 1 Yıldır (2017’den beri) ilgiliyim. Bu konu üzerine araştırıyor ve çeşitli platformlarda yazıyorum. Tabi ki blockchain dünyasında hayalimde olan projelerim de var. Onlara doğru koşuyorum 🙂

About the author

3 ocak 1984 doğumluyum. 2000 Yılından beri görsel tasarım konularına meraklıyımdır ve ekmeğimi de medya endüstrisinden çıkarıyorum. Yaklaşık 15 yıldır Televizyon/Medya sektöründe Grafik tasarım ve animasyon (3d-2d ve Web tasarımı) uzmanı olarak görev yaptım. Son 4 yıldır yurt dışında proje bazlı yöneticilik görevimi sürdürüyorum.(Türkmenistan ve şimdi Irak) Amatör bir yazılımcıyım (Ruby on Rails, c# ve vbscript) Blockchain ve Kripto paralarla son 1 Yıldır (2017'den beri) ilgiliyim. Bu konu üzerine araştırıyor ve çeşitli platformlarda yazıyorum. Tabi ki blockchain dünyasında hayalimde olan projelerim de var. Onlara doğru koşuyorum :)
1 Response
  1. Metin

    Exrn chain ilk defa duydum ama satım alsam mı almasami bilemedim. Pundix iyi bir firsatti ama bunun için bende emin olamadim

Leave a Reply