Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Bitcoin
USD 7,690.00
Bitcoin Cash
USD 1,146.70
Ethereum
USD 609.81

Lite Koin Nedir? Lite Koin Nasıl Satın Alınır?

Litecoin (LTC – Ł) bir dijital para birimidir, 13/10/2011 tarihinde Charlie Lee önderliğinde kripto para sektöründe yerini almıştır. Bitcoin’den sonra oluşturulmuş ikinci koindir ve ilk alt Koindir MIT/X11 lisansı ile açık kaynak kodlu ve merkezsiz bir dijital varlıktır. Toplam 84 milyon koin kazılacak ve madenciliği ASIC cihazlar ile mümkündür.

Litecoin,  Bitcoin Core forku ile oluşturulmuştur. Bitcoin ile farklılıkları vardır, En önemli fark ise, Bitcoin Hash algoritması olarak SHA256 kullanır, Litecoin ise Scrypt kullanıyor. Bunun getirdiği bazı avantajlarda vardır. En büyük avantajı ASIC dirençli olmasıdır (Artık bu pek geçerli değildir), Litecoin 2.5 Dakikada bir blok işler bu sayede işlemler daha hızlı onaylanır.

Litecoin piyasa’da yerini aldıktan sonra çok uzun süre fiyatında kayda değer bir artış olmadı. 2017 Şubat ayında fiyatında ciddi artışlar olmaya başladı. Sadece bir kaç ay içerisinde 50$’den 350$lere kadar fiyatı arttı ve sonrasında epey bir fiyat kaybı yaşadı. Bu düşüş sonrasında Charlie Lee, coblee elindeki bütün Koinleri satsa’da pek bir etkisi olmadı.

Çok fazla alternatifi olan, Eko sisteme bir katkısı olmayan, spekülatif bir koin olmaktan çok fazlası olmayan bir koin diyebiliriz sanırım Litecoin için.