Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Bitcoin
USD 6,470.98
Bitcoin Cash
USD 447.51
Ethereum
USD 219.79

Nucleus Vision (Ncash) ne kadar önemli?

Nucleus Vision (Ncash) nedir?

Bu soruya aslında google üzerinde yüzlerce kaynaktan cevap bulabilirsiniz. Fakat yine de birkaç cümle ile özetleyeyim. Nucleus Vision, yani Ncash perakende satış yapan firma ve kişilere müşterilerinin genel alışkanlıklarını ve tüketim tercihlerini topladığı verilerle sunmayı hedefleyen bir oluşum. Kabaca bizim alışveriş alışkanlıklarımızı veri olarak toplayıp mağazaya girdiğimiz anda satıcıya ileten sistem. Tüm makalelerden ve kendi açıklamalarında yola çıktığımızda bu sonuç ortaya çıkıyor. Peki bu ne kadar güvenli? Burası tartışılır çünkü siz mağazaya girdiğinizde genellikle neler satın aldığınız ve nelere ilgi duyduğunuzu bilen bir suratın size baktığını düşünmek ürkütücü de olabilir. Fakat bunun tam olarak böyle olduğunu sanmıyorum.  Şahsi kanaatim bu datayı blockchain üzerinde barındırıp, genel olarak profillere ayırıp perakendecilere istatistik olarak sunacağını düşünüyorum. Aksi halde kişisel gizliliği ihlal olduğu düşünülen Google Adsense ve Facebook reklam/data politikalarından bir farkı kalmaz.

Nucleus Vision’ın geleceği parlak mı?

Hemen belirteyim; bu projenin arkasında ünlü yatırımcı Tim Draper var. İyi tanınmış bir piyasa kurdunun boşa kürek çekmeyeceğini düşünmek kendimize haksızlık olmaz sanırım. Diğer bir faktör ise müşteri alışkanlıklarını (Blockchain üzerinde ve kişisel gizliliği gözetebilmek kaydı ile) toplayıp perakendecilere yön verme fikri inanılmaz getiri sağlayacak bir alan. Dünyanın ticaret üzerine ayakta kaldığını düşünürsek, ticarete yön verecek bir projenin (yol haritasında sağlam yürürse) başarısız ve değersiz olması neredeyse imkansız. Ticarette datanın ne kadar önemli olduğunu günümüzde uzun uzun açıklamaya gerek yok sanırım.

 

Kişisel Görüşüm

Bu günlerde sıkça çıkan icolara dikkat ettiyseniz birçoğu “biz bitcoin kadar iyi ya da bitcoinden daha iyi bir parayız” sloganı ile yatırım toplamaya çalışıyorlar. Çok iyi araştırmadıysanız bunlara birikiminizi gömmeyin. Projesi olan ICO’lara yönelin ve iyi araştırın. Ortaya koyulmuş bir ürünü yoksa temkinli olun. Genellikle ortaya ürün çıkarıp onu geliştirip entegre edeceğini ifade edenler benim için 1-0 öndedir her zaman. Nucleus Vision da bunlardan biridir benim için. Hali hazırda işleyen pilot mağazaları var Nisan ayında(2018) test açıklamalarını peşpeşe verecekler gibi geliyor. Bana göre Bitcoin’in stabil olması durumunda Ncash 1 yıl sonra şu anki değerinin 10 katı olabilir.

Şu anki değerleri:

31.03.2017

1 Ncash : 402 Satoshi (0,0000402 btc) , 0,03$ (BTC: 6950$)

Not: Bunlar başlıkta dediğim gibi şahsi kanaatim olup yatırıma dair tavsiye değildir. Zaten sadece bu makaleyi okuyup yatırım yapan biriyseniz batmanız gayet doğal olur.

 

 

3 ocak 1984 doğumluyum. 2000 Yılından beri görsel tasarım konularına meraklıyımdır ve ekmeğimi de medya endüstrisinden çıkarıyorum. Yaklaşık 15 yıldır Televizyon/Medya sektöründe Grafik tasarım ve animasyon (3d-2d ve Web tasarımı) uzmanı olarak görev yaptım. Son 4 yıldır yurt dışında proje bazlı yöneticilik görevimi sürdürüyorum.(Türkmenistan ve şimdi Irak) Amatör bir yazılımcıyım (Ruby on Rails, c# ve vbscript) Blockchain ve Kripto paralarla son 1 Yıldır (2017’den beri) ilgiliyim. Bu konu üzerine araştırıyor ve çeşitli platformlarda yazıyorum. Tabi ki blockchain dünyasında hayalimde olan projelerim de var. Onlara doğru koşuyorum 🙂

About the author

3 ocak 1984 doğumluyum. 2000 Yılından beri görsel tasarım konularına meraklıyımdır ve ekmeğimi de medya endüstrisinden çıkarıyorum. Yaklaşık 15 yıldır Televizyon/Medya sektöründe Grafik tasarım ve animasyon (3d-2d ve Web tasarımı) uzmanı olarak görev yaptım. Son 4 yıldır yurt dışında proje bazlı yöneticilik görevimi sürdürüyorum.(Türkmenistan ve şimdi Irak) Amatör bir yazılımcıyım (Ruby on Rails, c# ve vbscript) Blockchain ve Kripto paralarla son 1 Yıldır (2017'den beri) ilgiliyim. Bu konu üzerine araştırıyor ve çeşitli platformlarda yazıyorum. Tabi ki blockchain dünyasında hayalimde olan projelerim de var. Onlara doğru koşuyorum :)

Leave a Reply