Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Bitcoin
USD 8,627.36
Bitcoin Cash
USD 1,507.18
Ethereum
USD 689.34

Bitmain E3 ile Ekran Karlarının Sonunu mu Getiriyor Ethereum Madenciliği için.

Bitmain yeni çıkardığı Antminer E3 ile birlikte EtHash Algoritmasını kullanan Koinlerin kazılmasına imkan veren bir cihaz (ASIC) çıkardı. Aslında epeyden beri beklenen bu cihaz pek beklenenleri vermedi diyebiriz. Normal’de ekran kartları ve ASIC cihazlar arasında aşırı bir kazım gücü farkı olması gerekiyor ama bu beklentiyi şimdilik Antminer E3 bulamadık. Her ne kadar Bitmain teslim zamanlanına kadar kazım gücünü artırmayı planladığı söylediyse’de bu oran hakkında herhangi bir bilgi yok.

Antminer E3 ASIC mi yoksa RIG’mi?

E3 ASIC’mi diye soracak olursanız evet, Her ne kadar performansı düşük olsa’da bir ASIC’dir E3. Sonuçta yapabildiği tek bir işlem var oda EtHas algoritmasına sahip Koinlerin madenciliğidir E3 rig değildir.

Antminer E3 mü yoksa Rig mi atın almak daha mantıklı?

180 MHS kazım gücü ortalama 6 tane RX570 veya RX580 akran kartı ile alınabiliyor. Bu sebep ile E3 pek bekleneni vermedi, veya henüz vermedi diyebiliriz. Yanlız hala fiyat olarak epey avantajlı.

6 tane ekran kartlı bir rig ortalama 1200W elektirik tüketiyor, E3 800W elektirik tüketiyor (PSU hariç tüketim bu). E3 yaklaşık 13 kilo. İçinde kullanılan cipler veya diğer bileşenler hakkında pek bir bilgi paylaşmadığı için Bitmain bu yüzden çok fazla bilgi sahibi değiliz.

E3 mü yoksa Rig’mi

E3 aslında ciddi bir fiyat avantajı var, 800$ satış fiyatı var. Elbette yaklaşık olarak 250$ kargo parası var, ayrıca 150$ PSU almanız gerekiyor. Kabaca toplamda 1200$  geliyor fiyatı. 6 tane rx580 almak isterseniz bunun için sadece yaklaşık 3300$ yapıyor, ayrıca PSU ve diğer bilişenler ile yaklaşık 4000$ geliyor 180 MHS üreten bir rig Türkiye’de. 

Elbette bu fiyatlar ile E3 fiyat ve Watt tüketimi olarak daha makul oluyor. Yanlız ekran kartları’nın 2. el satmak gibi bir avantajınız var, Burdan ciddi bir kar elde edemezsiniz ama yinede belli bir oranda bir gelir etme ihtimaliniz oluyor.

Ethereum bu konuya nasıl yaklaşıyor?

Vitalik bu konuda yaptığı açıklamada şimdilik bu konuda bir güncelleme yapmayacaklarını belirtti. Hudson Jameson gündeme getirdiği ve Casper güncellemesinde ASIC’lere dirençli hale getirme isteyini Vitalik pek sıcak bulmadığını ve vakitlerini daha çok Ethereum’u geliştirmek için harcamak istediğini belirtmişti. Elbette topluluk bu konuda ısrarcı olursa Ehereum bir fork ile gecici olarak ASIC’lerin önüne geçebilir. Bunu kalıcı olarak başarması pek olası değil çünkü olası yapılacak fork’tan sonra Bitmain’de kendi algoritmasını geliştirip veya değiştirip yeniden ASIC cihazların çalışmasına olanak sağlayabilir.

Hali hazırda POS algoritmasına geçmeyi planlayan ETH için aslında bu çok büyük bir sorun değil, POS algoritmasına geçtikten sonra madenciliği zaten olmayacak Ethereum’un.
Bu geçiş süreci ise şöyle olacak, Her 100 bloktan 1 tanesi POS, 99 tanesi POW olacak zamanla bu oran POSa kayacak ve sonunda madenciliği bitecek Ethereum’un. Bu geçiş sürecinde’de ETH kazım zorluğu çok daha hızlı bir şekilde artış gösterecek.