Join the larget crypto conference of 2018 in Dubai
Bitcoin
USD 8,500.14
Bitcoin Cash
USD 1,458.84
Ethereum
USD 690.26

Merkezsiz(Decentralized) Borsalar ve Neon Exchange (NEX)

Günümzde Bitcoin’in fiyatının yükselmesi ve popülerleşmesi ile diğer altcoin dediğimiz alternatif kripto paralar türemeye başladı. Hepsinin Bitcoin kadar değerlenmesini beklemesek de, imkansız olmadığını da biliyoruz. Mesela Ethereum, Litecoin, Neon gibi alternatif paralar da gitgide güçlenmeye başlıyor.
Neredeyse yüzlerce kriptopara projeleriyle beraber piyasada yer almaya başladı ve bu doğrultuda bu paraların alınıp-satılması yani exchange dediğimiz borsa ihtiyacı belirdi. Bu ihtiyaçtan yola çıkarak Kripto para girişimcileri, web borsaları geliştirdiler. Günümüzde Popüler olanları; Binance, Coinbase, Kucoin, Cryptopia ve Türkiyede ise Btcturk, Paribu, Ovis.

Çoğumuzun da bildiği üzere ülkemiz bireylerinin de dahil olduğu 500 milyar dolar üzerinde bir ticaret kapasitesi dönmektedir. Ayrıca bu kapasiteye son 6 ay içinde kavuşulduğunu da belirtmekte fayda var. Uzmanların söylediklerine göre bu pazar henüz bebeklik aşamasında. onlarca trilyon doları bulması söz konusu.
Peki biz bu pazarda söz sahibi olan borsa sitelerine ne kadar güvenebiliriz? Malumunuz, devletler bazında kanunen bir zemine oturtulmamış kripto para işlemleri için hiçbir garanti sunamayan borsa sitelerine paralar aktarıp işlem yapıyoruz. Mesela sabah kalktığınızda Binance.com üzerinde bulunan binlerce dolarlık hesabınızın sebepsizce kapatıldığını ya da sitenin komple ortadan kaybolduğunu düşünün… Ne yapabilirsiniz ki? Hiç…
Bunun örnekleri de yaşandı. Mesela bir borsa sitesinden yaklaşık 500 milyon dolarlık kriptopara çalındı. Kanunen bu duruma karşı birşey yapılamadı tabi… (kontrat karşılaştırılmaları sayesinde geri alındı vs deniliyor ama bu konumuz için bir cevap değil). Yani Binance gece kepenkleri kapatıp gitse sabah yabaileceğiniz birşey yok.

Nedir Bunun Çözümü?

Tabi ki merkeziyetsiz borsa. Günümüz al-sat fırsatları varken paranızı cüzdanınızda öyle bekletip bbu fırsatlardan uzak duramazsınız. Bu durumda ihtiyacınız olan şey Merkeziyetsiz borsalardır. Küresel ismiyle “Decentralized Exchange” olarak anılan bu borsalar henüz Ico ya da emekleme aşamasında. Görünüşe göre önümüzdeki aylarda popüleriteleri sağladıkları gerçek merkezssizlik oranıyla beraber yükselecek. Bunlardan biri Deex exchange icosu idi fakat bu ekip hakkında piyasada olumsuz görüşler çok. Ekibin şeffaf olmadığı ve tanıtımlarını yerel bazda yürüttüğü söyleniyor. Bunun dışında mart ayında Türkiye başta olmak üzere birçok ülkede ATM-bankamatik kuracaklarını iddia ediyorlar. Açıkçası ben buna ihtimal vermediğim için yatırım yapmadım. Belki de başarılı olurlar bundan emin olamayız.

Nedir bu Neon Exchange (NEX)?

Merkeziyetsiz borsa projesiyle ortaya çıkmış ve kendi kripto paralarını da üretecek olan ekibin projesidir. Takımı incelediğinizde Neon wallet oluşturucusundan, ödüllü tasarımcılarına kadar güven veren bir ekip. Linkedin profil bilgilerini de incelediğiniz de hayal bir takımın hayal ürünü satmadığını fark edersiniz.
Proje Decentralized, yani merkezsiz borsa imkanı sunmakla kalmayıp, merkezli borsaların da katılımını mümkün kılıyor. Bunu birleştirecek ve güvenlik zaafiyeti vermeyecek bir proje sözü veriyorlar. Akıllı kontrat otomatik olarak sadece özel anahtara sahip olan işlemleri onaylıyor ki, bu da güvenliği garanti altına alıyor. Ayrıca Tüm kripto para birimleri ile dönüşümsüz ticaret mümkün olabilecekmiş. (bunun ne kadar mümkün olacağını ben de merak ediyorum) Zaten transferde aracı kalmayacağı için ticaret cüzdanlararası olacak. Bunun ne kadar güvenli olacağı bence tartışılmaz çünkü Bitcoin gibi Blockchain üzerinden yaılacak tüm bunlar. Yani Blockchainin güvensiz olduğunu iddia etmek biraz saçma olur.
Diğer bir güzelliği ise diğer merkezsiz borsaların barındırmadığı “Emir(ordering)” servisini otomatik barındıracak olması. Yani limitler belirleyebileceksiniz ve bunu order edebileceksiniz ticaretinizde.

Neon Exchange ICO’suna nasıl katılırız?

Henüz ico tarihi belli olmasa da 25 Şubat pazar günü resmi önsatış duyurusunu yapacaklarını açıkladılar. Yani gözünüz 25 Şubattaki ICO-Presale duyurusunda olsun. ŞAhsen benim güvendiğim bir proje ve yatırım yapılabilir düye düşünüyorum. Bunun dışında tabi ki sizi zor duruma sokacak bir miktarla gimreniz doğru olmaz. Presale aşamasında satın alırsanız avantajları büyük olur. Bonuslar ve indirim oranları derken ICO tarihindeki fiyatın yarısına mal etmiş olursunuz. Aşağıda Proje ile ilgili resmi adresleri paylaşıyorum, Ingilizcenin iyi ise siz de okuyup takip edebilirsiniz.
İyi kazançlar.

Neon Exchange ICO Page:
https://neonexchange.org/
Neon Exchange Twitter:
https://twitter.com/neonexchange

3 ocak 1984 doğumluyum. 2000 Yılından beri görsel tasarım konularına meraklıyımdır ve ekmeğimi de medya endüstrisinden çıkarıyorum. Yaklaşık 15 yıldır Televizyon/Medya sektöründe Grafik tasarım ve animasyon (3d-2d ve Web tasarımı) uzmanı olarak görev yaptım. Son 4 yıldır yurt dışında proje bazlı yöneticilik görevimi sürdürüyorum.(Türkmenistan ve şimdi Irak) Amatör bir yazılımcıyım (Ruby on Rails, c# ve vbscript) Blockchain ve Kripto paralarla son 1 Yıldır (2017’den beri) ilgiliyim. Bu konu üzerine araştırıyor ve çeşitli platformlarda yazıyorum. Tabi ki blockchain dünyasında hayalimde olan projelerim de var. Onlara doğru koşuyorum 🙂

About the author

3 ocak 1984 doğumluyum. 2000 Yılından beri görsel tasarım konularına meraklıyımdır ve ekmeğimi de medya endüstrisinden çıkarıyorum. Yaklaşık 15 yıldır Televizyon/Medya sektöründe Grafik tasarım ve animasyon (3d-2d ve Web tasarımı) uzmanı olarak görev yaptım. Son 4 yıldır yurt dışında proje bazlı yöneticilik görevimi sürdürüyorum.(Türkmenistan ve şimdi Irak) Amatör bir yazılımcıyım (Ruby on Rails, c# ve vbscript) Blockchain ve Kripto paralarla son 1 Yıldır (2017'den beri) ilgiliyim. Bu konu üzerine araştırıyor ve çeşitli platformlarda yazıyorum. Tabi ki blockchain dünyasında hayalimde olan projelerim de var. Onlara doğru koşuyorum :)

Related Posts

2 Responses
  1. Mustafa

    Hocam selamlar forumlarda olsun twitter de olsun neonexchange hakkında çok fazla olumlu yorum yapılmış hype çok yüksek duruyor projenin pazarlaması çok başarılı, belki teknoloji kısmıda çok başarılı olacak ama benim anlamadığım şey bir borsa açmak için 25 milyon dolar toplamak çok büyük bir para değil mi hadi bunuda geçtim neo tabanlı olmasada eth tabanlı başka merkezsiz borsa açıldı ama hiçbiri binance vb. borsa hacmine veya büyüme ivmesine yaklaşamadı bile. Sizce neonexchange projesini diğer projelerden farklı kılan ne? sırf neo tabanlı diye insanlar kullanmaya başlar mı benim gördüğüm nerede hacim varsa insanlar oraya kayıyor sıfırdan bir borsanın tutması zor değil mi. Bunun yanısıra neonexchange projesinin büyük dezavantajlarından biriside icosu bittiginde proje geliştirme aşamasında binance,bittrex gibi borsalar kendilerine rakip göreceği için nex coini kendi marketlerine koymaz gibi geliyor bana bu konuda düşünceniz nelerdir.

    1. Yorum ve ilgin için teşekkür ederim dostum.
      Genel olarak şu cevabı vermem sanırım daha açıklayıcı olur. Bu borsanın arkasında Neon ekibi var. Team sekmesine bakınca ekibin de her biri başka kripto projelerde başarılı olmuş isimler. Ayrıca Çin menşeili olması ve çin hükümetinin desteğini alacağının konuşulması ayrı avantajlar. Merkezi olmayan borsa için toplanan miktar fazla mı? belki fazla ama DEEX gibi az toplasalar bu kez ortalık malı olacaktı. Şu an icosuyla ilgili anons geldi ve yazdım siteye bakarsın vaktin olursa. Adamlar ico yapmıyor o kadar ilgi ve beklenti var ki, katılanlardan direkt para almak yerine parası olanlardan bile seçim yapacaklar. Bunlar benim topladığım bilgiler. Proje ellerinde patlar mı? Valla bu kripto piyasasında ölmeyecek iş yok biliyorsunuz zaten. Hayırlısı olsun diyelim 🙂

Leave a Reply